De ældre

pernille

(Foto: DR) Se stort billede

Forrige knap1|2|3|4Næse knap

Pernille Rosendahl - solister over 25:

Hvilken kategori håbede du på?

- De unge. Historisk er talentmassen størst i den kategori. Jeg tror, at når mange når op i alderen, lægger de drømmene fra sig eller er blevet musikere. Så der er færre, der stiller op i den kategori.

Hvilken kategori har størst vinderpotentiale?

- Der er mange måder at vinde på. Du er ikke nødvendigvis kun en vinder, fordi du står øverst på sejrsskamlen. Men igen er der størst talentmasse i den unge kategori.

Hvordan har du det med din kategori?

- Jeg blev rigtig glad. Jeg har hele tiden sagt, at jeg ikke ville være nervøs for den ældre kategori. Til
gengæld var jeg nervøs for at få grupperne. Det vil virkelig være krævende, og der føler jeg mig
mere på bar bund.

Hvilken kategori får det sværest?

- Nu ved jeg jo allerede, hvem der ender i liveshowene i alle kategorier. Og jeg vil sige, at der er
talenter i alle tre. Men historisk er grupperne den største udfordring, og Carsten har helt sikkert fået den største opgave.

Hvad er fordelen ved din kategori?

- De ældre har noget erfaring, som ingen sanglærer kan give dig. Dét her er deres chance, og det ved de. De tager det virkelig seriøst, og de går ind i alle aspekter på denne rejse. Og så har de en tro på, at det her virkelig godt kan lade sig gøre.

Hvad synes du om fordelingen?

- Vi (dommerne, red.) har ingen indflydelse på det. Mange vil nok synes, at der igen er faldet guld
ned i Remees turban. Men i sidste ende handler det om, hvad vi kan få ud af de enkelte deltagere.

Forrige knap1|2|3|4Næse knap

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: