En bjørnemor endte i en slem pine, da hendes tre små bjørneunger faldt ned i en skraldespand. Hun kunne ikke hjælpe, og ungerne kunne heller ikke selv komme op fra den dybe spand.
Derfor gik hun hvileløst rundt om skraldespanden uden at kunne stille noget op. Men så er det jo godt, at der stadig findes gode mennesker derude.
En bil, en stige og en hjælpende hånd var således dét, der reddede de små bjørne fra den visse skraldespands-død.
Videoen, der ligger på YouTube og kan ses herunder, viser hvordan de hjælpende - og ret så modige - mennesker kørte hen til skraldespanden, mens den nervøse - og muligvis aggressive - bjørnemor gik rundt i nærheden. På ladet af bilen sad en kvinde udrustet med en stige, som hun forsigtigt lod glide ned i skraldespanden, hvorefter bilen kørte af sted igen.
Med hjælp fra stigen kunne de små bjørneunger kravle op og blive genforenet med deres - må man formode - lettede mor.



