NASA advarer: Gigantisk solstorm kan forstyrre fly og satelitter

En stor storm i rummet er på vej mod jorden. Den kan give problemer for gps-systemer, el-net, satellitter og flytrafikken.

Sådan lyder advarslen fra den amerikanske rumfartsorganisation NASA.

Solstormen blev skabt af en kæmpestor og magnetisk eksplosion på solen natten til onsdag. Den sender en byge af magnetisk storm mod jorden. 

LÆS OGSÅ: Gigantisk soludbrud ændrede flytrafikken

Solstormen er en af de største, astronomerne har registreret de senere år.Den er næste lige så stor som den, der huserede i starten af november sidste år.

NASA advarer om, at stormen kan ødelægge satellitter og påvirke gps'er. Ifølge amerikanske medier har stormen allerede fået flere flyselskaber til at ændre ruter, og herhjemme melder DMI, at den har lammet en satellit, der laver vigtige målinger af solvinden.

- Vejret i rummet er blevet meget interessant i løbet af de seneste 24 timer, siger den amerikanske forsker i rumvejr, Joseph Kunches, en rumvejrs-forsker til Sky News.

LÆS OGSÅ: Solstorm rammer jorden i 2013: NASA tager truslen alvorligt

Solstorme er ikke noget nyt fænomen. Den britiske astronom Richard Carrington opdagede som den første en i 1859.

I 1972 afbrød en enorm solstorm flere telefonlinjerne i USA, og i 1989 forstyrrede en geomagnetisk el-forsyningen i den canadiske provins Quebec.

Du kan læse mere om solstormen på hos NASA.

Læs også:

Prøv BT 1 måned for 98 kr + adgang til avisen på mobil og iPad.

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her