X Factor: Nye sangere søges

X Factor: Nye sangere søges - 1

Foto: Mogens Flindt. Se stort billede

Martin, Laura, Heidi og Basim. De fire sang sig ind i danskernes hjerter, og nu vil DR se flere sangtalenter til en ny omgang X Factor.

Danmarks Radio er i fuld gang med at line op til forårets X Factor. De første auditions til Danmarks populæreste tv-show kommer til at foregå lige efter efterårsferien.

- Vi begynder at indkalde interesserede deltagere med et X Factor-program om 14 dage, og vi regner med at have dommerne på plads til den tid, siger underholdningschef i Danmarks Radio, Jan Lagermann Lundme, der hverken vil af eller bekræfte, om Thomas Blachman, Lina Rafn og Remee vender tilbage til skærmen.

- Vi har ikke fået tilbagemeldinger endnu. Det er et stort puslespil, men jeg er helt rolig. Der vil være tre dommere! Lyder det kryptisk fra underholdningschefen.

'X Factor'-optakten sendes den 19. september lige efter 'Talent 08' og kommer bl.a. til at rumme tilbageblik fra Martin, Laura og Heidis kamp for at vinde en pladekontrakt.

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Mest læste på BT lige nu

Annonce: