Viggo Mortensen tog søn med på Christiania

Viggo Mortensen tog søn med på Christiania - 1

Viggo Mortensen - lige en tur rundt om Christiania. Se stort billede

Den verdensberømte dansk/amerikanske skuespiller Viggo Mortensen, der netop nu har en succes-rolle i en film om den russiske mafia, havde i sommer sin søn med, da han besøgte fristaden Christiania.

Det fortæller han i et interview med Nyhedsavisen. Og grunden til, at hans 19-årige søn Henry skulle se Christiania var, at den kendte skuespiller som ung kom en hel del i Fristaden i 70’erne.

- Jeg viste ham rundt, og fortalte om alle de gode ting der foregår, fortæller han til avisen.

Viggo Mortensen er selv forundret over, at man nu vil ”normalisere” Fristaden.

- Jeg mener, der sker flere gode ting end dårlige derude. Og jeg håber, at jeg også når den tid kommer vil få mulighed for at vise mine børnebørn Christiania.

Til Nyhedsavisen fortæller Viggo Mortensen, at han tror de ansvarlige i København har lært noget af, hvordan man har mishandlet Ungdomshuset gennem årene. Og derfor ikke tror, at Fristaden forsvinder.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Mad og vin

Sunde kager med god samvittighed

11/02 15 kr
Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: