Derfor svigter han Anni

Derfor svigter han Anni - 1

Erik Damgaard og Anni Fønsby skal skilles blot tre måneder efter brylluppet. (Foto: Uffe Weng) Se stort billede

I går blev presset for stort for it-rigmanden Erik Damgaard. Præcis 14 dage efter hans kone, Anni Fønsby, blev fængslet ved retten i Odense, sigtet for omfattende bordeldrift, forlangte han i går separation. Erik vil skilles fra Anni.

-Det er rigtigt, at jeg har brugt det seneste stykke tid på at vurdere min situation og herunder, hvordan jeg ønsker, at mit liv skal forme sig fremover. De overvejelser har ført til den konklusion, at jeg ikke længere kan se, vi vil få en lykkelig fremtid sammen. Derfor har jeg truffet den beslutning, at vi skal skilles og søger derfor nu separation.

Derudover ønsker jeg ikke at kommentere mit privatliv. Det håber og forventer jeg, at pressen vil respektere, sagde Erik Damgaard i går til Ritzaus Bureau.

Tre måneder som ægtepar
Dermed ser det godt to år lange turbulente forhold mellem de to ud til at nærme sig sin afslutning, bare tre måneder efter de to giftede sig i stilhed på Frederiksberg Rådhus.

En veninde til parret håber, at Erik og Anni kan finde sammen igen, men hun er overbevist om, at rigmandens beslutning ikke er taget i panik.

-Vi havde en lang og privat snak. Han er jo min bedste venindes mand. Han sagde, at han ikke så, at de havde nogen fremtid sammen, men jeg synes jo, at de sidste to år har været on and off, så jeg håber at det bliver on igen. Erik er jo ikke en ond mand, så hvis han træffer denne beslutning, er den gennemtænkt, siger Anni Fønsbys bedste veninde, Camilla.

-Der er vel også en del usikkerhed hos Erik, han er jo selv sigtet i sagen. Og det må hænge over hovedet på ham, siger Camilla.

Hun er også sikker på, at Erik ikke bryder totalt med Anni.

-Han sagde til mig, at han vil være der for hende, når hun kommer ud. Han kunne ikke drømme om at efterlade hende med en sort sæk i hånden, og sige at hun kan finde sig et herberg. Og desuden har Anni et tæt lille netværk.

Jeg står bag hende, om vi så er derude, hvor hun skal bo i kælderen hos mig, når hun kommer ud, siger Camilla.

Stor lettelse
Blandt Erik Damgaards øvrige familie og nære venner er lettelsen utvivlsomt stor. Men hverken eks-konen Signe Damgaard Nielsen eller datteren Marie-Louise ønskede i går at kommentere Erik Damgaards beslutning. Og heller ingen af Eriks nærmeste venner havde nogen kommentarer til beslutningen.

Men forretningspartneren Ib Christoffersen, der sidder i bestyrelsen sammen med Erik Damgaard i bl.a. selskaberne Eurotrust, Cantobank A/S og Strasse Invest, var tydeligt lettet da B.T. talte med ham i aftes.

-Det er en rigtig god idé. Nu er det ikke sådan, at der er nogen, der er dømt, men med den her beslutning får han en mulighed for at få det hele lidt på afstand og få lidt stabilitet ind i sit liv igen.

Jeg var egentlig ikke klar over, at han var kommet med den udmelding, men det glæder mig, at han har givet sig tiden til at træffe en beslutning, og jeg er sikker på, at det er den rigtige beslutning, sagde Ib Christoffersen.

Eriks nye veninde
Erik Damgaards beslutning kan også have noget at gøre med hans møde med en ukendt kvinde på Taarbæk Strand forleden.

Da Ekstra Bladet kunne offentliggøre billedet af kvinden sammen med Erik Damgaard, påstod han først, hun var hans datter, Marie-Louise Damgaard Nielsen, som han forleden fejrede 18 års fødselsdag sammen med.

Senere ændrede han forklaring og sagde blot, at det var 'en ven'.

Det var ikke i går muligt for B.T. at få Erik Damgaard til at uddybe forbindelsen til kvinden.

Ingen reaktion fra Anni
Det var heller ikke muligt at finde ud af, om Erik Damgaard meddelte Anni Fønsby at han vil skilles, inden han via Ritzaus Bureau meddelte offentligheden sit ønske om skilsmisse. I aftes var han ikke hjemme på parrets lystgård i Kokkedal, og han reagerede ikke på telefoniske henvendelser. Det var heller ikke i går muligt at få en reaktion fra Anni Fønsby i hendes celle i Odense til Erik Damgaards ønske om separation. Erik Damgaard er ligesom Anni Fønsby stadig sigtet i rufferi-sagen, men han sender et klart signal til anklagemyndigheden ved at lægge afstand til sin medsigtede kone.

-Jeg har ingen kommentarer, lød beskeden i går fra Annis Fønsbys forsvarer i rufferi-sagen Finn Walther Petersen.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Mest læste på BT lige nu

Annonce: