Yahoo støtter Google i kritik af Kina

Vred reaktion fra kinesisk gigant inden for e-handel, der samarbejder med Yahoo. Det er uforsvarligt at støtte Google, hedder det.

Den amerikanske søgeportal Yahoo støtter Google i sin slet skjulte kritik af Kina for at udspionere og censurere.

Det blev i weekenden mødt med rasende kritik af den kinesiske gigant inden for e-handel, Alibaba, som driver sin virksomhed i samarbejde med Yahoo.

- Alibaba Group har kommunikeret til Yahoo, at Yahoos erklæring om, at det "ligger på linje med" Googles position fra sidste uge, er uforsvarlig, eftersom beviserne mangler, siger selskabet.

Google meddelte i sidste uge, at det ikke længere vil censurere sin søgemaskine i Kina, som myndighederne kræver. Samtidig truede Google med at trække sig helt ud af Kina og henviser til, at det har været udsat for elektronisk spionage. Det samme skal gøre sig gældende for en snes andre store virksomheder, heriblandt formentlig Yahoo.

Yahoo ejer 39 procent af Alibaba, og en talskvinde for den amerikanske søgeportal sagde før weekenden, at virksomheden hilser Googles reaktion velkommen.

- Yahoo vil stå fast på at beskytte menneskerettighederne og tager vores brugeres privatliv og sikkerhed meget alvorlig, siger talskvinden.

- Vi er på linje med Google og mener, at denne slags angreb er dybt foruroligende. Vi er stærkt overbevist om, at brud på brugernes privatliv er noget, vi som internet-pionerer alle må modsætte os.

/ritzau/

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: