Vittrup: Træning af politifolk fortsætter

Det var én mand, der koksede ud, siger Kai Vittrup, efter at afghansk politimand under uddannelse har dræbt fem britiske soldater. Træningen fortsætter.

Det store arbejde med at uddanne afghanere til soldater og politifolk fortsætter, selv om det har kostet fem britiske soldater livet.

- Det var én, der koksede ud, og vi træner mellem 92.000 og 96.000, siger Kai Vittrup, der leder EU's politimission i Afghanistan.

En afghansk politimand, der var under uddannelse i Helmand, åbnede tirsdag ild imod briterne, som var med til at træne ham. Fem blev dræbt og seks blev såret.

Siden har Taliban taget skylden for nedskydningen, der skete tirsdag.

- Vi ved, at der er en risiko, og vi ved, at der sker infiltration. Men livet skal fortsætte, og alternativet er værre. Det er bedre at bekæmpe Taliban her, end at vi får terror derhjemme, siger Vittrup.

Han tilføjer, at der ikke umiddelbart er planer om at foretage nogle ændringer i forbindelse med træningen af afghanere, men siger, at Storbritannien "helt forståeligt" vil være mere opmærksomme.

/ritzau/

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: