USA: Præsident Barack Obama vil nærlæse den rapport, som torsdag slog fast, at Iran har fordoblet sin kapacitet til at berige uran, skriver Reuters.
Rapporten er skrevet af Det Internationale Atom og Energiagentur IAEA, og konkluderer, at Iran i et underjordisk bunkeranlæg har fordoblet antallet af de specielle centrifuger, der bruges til at berige uran, som kan anvendes til atomvåben. Iran siger, at dets atomprogram kun skal bruges til fredelig energiproduktion.
Israel truer næsten dagligt med at angribe de iranske atom-faciliteter, mens USA har været mere afdæmpet. En pressesekretær fra Det Hvide Hus siger dog efter rapportens offentliggørelse til Reuters, at USA har gjort det klart, at Iran kun har begrænset tid til at stoppe dets atomproduktion, og at diplomatiske udveje ikke vil vare evigt.
BNB



