USA: En amerikansk produceret film om profeten Muhammed har udløst vrede blandt muslimer i Egypten og Libyen, og urolighederne har ført til drabene på USAs ambassadør i Libyen og tre ambassadeansatte. Både USAs præsident, Barack Obama, og Libyens vicepremierminister, Mustafa Abushagur, har offentligt fordømt angrebet på det amerikanske konsulat i Libyen, men der er ikke meget, amerikanerne kan stille op, vurderer lektor ved Forsvarsakademiet og ekspert i international politik, Peter Viggo Jakobsen.

- Det er meget svært for amerikanerne at gøre noget, for de kan ikke pege fingre ad nogen. Det er umuligt at bevise, hvor angrebet er organiseret, og det her illustrerer igen, hvordan den libyske regering ikke har styr på sikkerhedssituationen i deres eget land, siger han.

Peter Viggo Jakobsen vurderer situationen til at svare til den danske Muhammed-krise, og Obama bør efter hans mening fokusere på at lægge afstand til filmen i stedet for at organisere et angreb mod en usynlig fjende.

- Jeg tror, at amerikanerne kommer til blot at vende den anden kind til, fordi de ikke har nogen at angribe. Jeg forventer, at amerikanerne forsøger at lægge afstand til filmen, og de strategiske overvejelser går nu på, hvor højt et niveau man fra præsidentens side skal gå ud og undskylde og beklage, siger han.

Den republikanske præsidentkandidat Mitt Romney har tidligere offentligt beskyldt Obama for at være manden, der siger undskyld for USAs militære aktioner i udlandet, men det er en gratis omgang for ham at komme med sådanne beskyldninger, mener Peter Viggo Jakobsen.

- Romney havde selv været ude og undskylde, hvis han var præsident. Han prøver bare at profilere sig som en hård mand på bekostning af Obama, siger han.

USA-ekspert Mads Fuglede tror på, at Obama vil komme til at stå stærkere i valgkampen i forbindelse med den presserende situation, fordi han er god på det udenrigspolitiske område.

- Jo mere udenrigspolitik man får på banen, jo mere vil det gavne Obama. Amerikanerne har et indtryk af, at det går godt for USA på det udenrigspolitiske område, og det kan få præsidenten til at stå stærkt, siger han.