10-årig pige reddet ud i live

Tre dræbt i sammenstyrtet bygning

ITALY-COLLAPSED-BUILDING

Redningsarbejdere gennemsøger ruinen efter at et lejlighedskompleks kollapsede i byen Afragola nær Napoli.  (Foto: AFP) Se stort billede

Redningsmandskab har reddet en 10-årig pige ud af ruinerne af en sammenstyrtet bygning i Italien. Tre andre er fundet omkommet.

Redningsfolk i Italien har fundet tre omkomne i ruinerne af en bygning, der natten til lørdag styrtede sammen i byen Afragola i nærheden af Napoli.

En 10-årig pige er reddet ud i live efter at have ligget under murbrokkerne i 10 timer, rapporterer den italienske tv-station Sky TG24.

Pigen blev fundet ved siden af sin bedstemor, som blev dræbt, da bygningen kollapsede.

De to andre dræbte er et ungt ægtepar, der blev fundet med armene om hinanden, siger en redningsmedarbejder til Sky TG24.

Tre afrikanere, der boede i bygningen, er fortsat savnet. Beboere i området siger dog, at de tre ikke opholdt sig i bygningen, da den kollapsede kort efter midnat.

Årsagen til sammenstyrtningen menes at være, at vand er sivet ind bygningens grundmur i forbindelse med en regnstorm natten til lørdag.

Som en forholdsregel er flere hundrede mennesker blevet evakueret fra bygninger i nærheden.

/ritzau/dpa

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: