THAILAND: Den thailandske flåde har trukket en båd fyldt med flygtninge væk fra sine øer i Andamanhavet og ud på åbent hav mod Indonesien. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Ifølge et vidne blev båden med flygtninge lørdag ledt i sydvestlig retning af en thailandsk flådepatrulje.
Tusindvis af flygtninge driver rundt i både i sydøstasiatisk farvand, hvor de er blevet efterladt af menneskesmuglere, efter Thailand har slået hårdt ned på menneskehandel.
Senest fredag opfordrede den amerikanske udenrigsminister, John Kerry, asiatiske lande til ikke blot at vende bådflygtninge ryggen. Det sker i kølvandet på, at Thailand sammen med Malaysia og Indonesien har slået fast, at de ikke vil tage imod flere bådflygtninge, og at de derfor vil sende flygtningene tilbage på havet.
Fredag blev op mod 1.000 bådflygtninge fra Myanmar og Bangladesh reddet i land på den indonesiske ø Sumatra. Hovedparten af flygtningene tilhører det muslimske mindretal Rohingya-folket, som myndighederne i Myanmar ikke anerkender.
BNB