Syrisk regime vil »tilintetgøre« gerningsmænd

De oprørsgrupper, som står bag onsdagens bombeangreb i Damaskus, er nu jaget vildt, lyder det fra militærkilder i Syrien.

SYRIEN: Det syriske regime fastslår onsdag, at man vil straffe dem, der tidligere på dagen slog forsvarsminister Daoud Rajha og præsident Bashar al-Assads svoger, Assef Shawkat, ihjel i et bombeangreb i Damaskus.

I en udtalelse fra Syriens militær hedder det ifølge Reuters, at man »vil hugge enhver hånd af, som truer den nationale sikkerhed.«

- De væbnede styrker er fast besluttet på at tilintetgøre mordpatruljerne og jage dem, hvor end de tager hen, står der videre i udtalelsen, som blev læst op på syrisk stats-TV onsdag eftermiddag dansk tid.

Den slutter med, at »alle der tror, at man kan vride Syriens arm om ved at angribe nogle militærchefer, må lide af vrangforestillinger.«

Syriske sikkerhedskilder har bekræftet, at det var en livvagt for præsident Bashar al-Assads indercirkel, der udløste bomben ved en regeringsbygning i den efterhånden krigshærgede hovedstad.

To syriske oprørsgrupper har taget ansvaret for onsdagens bombeangreb i den syriske hovedstad, der også sårede Syriens efterretningschef, Hisham Bekhtyar, samt indenrigsminister Mohammad Ibrahim al-Shaar.

Liwa al-Islam, en islamistisk rebelgruppe, hvis navn betyder Islams Brigade, har skrevet på Facebook, at man »angreb den celle, der betegnes som krisens kontrolrum i Damaskus.«

Desuden har en talsmand for Den Frie Syriske Hær udtalt, at »dette var vulkanen, som vi talte om - vi er kun lige begyndt.«

Tirsdag erklærede oprørere, at de havde indledt en operation ved navn »Damaskus-vulkanen«, som dækker over »de første strategiske skridt mod at bringe Syrien i en tilstand af total civil ulydighed.

Prøv BT 1 måned for 98 kr + adgang til avisen på mobil og iPad.

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her