Sydafrika laver en Villy Søvndal
Også i Sydafrika skal forbrugere nu kunne skelne mellem varer produceret i Israel og varer fra bosættelserne på de palæstinensiske områder. Israel kalder det racistisk.
Også i Sydafrika skal forbrugere nu kunne skelne mellem varer produceret i Israel og varer fra bosættelserne på de palæstinensiske områder. Israel kalder det racistisk.
Sydafrika er ved at lave en Villy Søvndal (SF).
I hvert fald er den sydafrikanske regering ligesom den danske udenrigsminister gået til kamp mod varer, der stammer fra israelske bosættelser i Palæstina.
Til forskel fra Søvndal har den sydafrikanske handels- og industriminister, Rob Davies, dog indført et decideret påbud til sydafrikanske forhandlere om at mærke varer fra de israelske bosættelser, så det er klart for forbrugeren, hvor produktet helt præcis kommer fra. I Danmark er der reelt tale om et tilbud om mærkning til supermarkedskæder.
- Vi kræver via dette påbud, at varer bliver korrekt mærket, og det bliver dermed op til forbrugerne i Sydafrika, om de vil købe disse produkter eller ej, siger Rob Davies ifølge Reuters.
- Vi forsøger ikke at forhindre disse produkters adgang til Sydafrika, understreger ministeren.
Sydafrikas handel med Israel er i forvejen beskeden, men den israelske regering frygter, at det sydafrikanske skridt vil gøre større politisk og økonomisk skade.
- Hvis det her spreder sig til andre steder i verden, vil vi være i store vanskeligheder, siger industri- og handelsminister Shalom Simhon.
En talsmand for det israelske udenrigsministerium mener, at Sydafrika har skjulte motiver bag mærkningsordningen.
- Det er en beslutning, der er behæftet med noget, der ligner racistiske motiver, siger talsmanden Yigal Palmor og tilføjer, at ministeriet vil tage en »hård snak« med Sydafrikas ambassadør i Israel.
Villy Søvndal meldte i sidste uge ud, at man efter britisk forbillede vil tilbyde danske supermarkeder en mærkningsordning, der klart påpeger, når en vare stammer fra en bosættelse.
- Jeg tror helt sikkert, at mærkningen vil have en ganske betydelig og direkte virkning for importen, men præcis hvor meget er umuligt at gisne om, sagde Søvndal i den forbindelse til Politiken.
Israels bosættelser på de palæstinensiske områder er i strid med international lov.