Én er død og mindst 10 er kvæstet, efter en række voldsomme tornadoer lørdag aften efterlod en stribe af ødelæggelser i det nord-vestlige Polen
Og som det ses i videoen længere nede på siden, var det særdelesvoldsomme tornadoer, der rev træer op med rode og fik huse til at styrte sammen.
Den dræbte mand og de sårede personer befandt sig inde i et hus, der kollapsede under stormen.
Over 400 hektar træer måtte bukke under for tornadoerne, ligesom biler og campingvogne blev kastet rundt i luften af de massive vejr-kræfter.
Tornadoer forbindes ofte med USA, hvor de især i forårsmåneder spreder død og ødelæggelse. Men det er langt fra første gang, at tornadoer også slår ned i Europa. Lande som Frankrig, Italien og England har således også haft dødsfald og store materielle skader som følge af skypumper. Tilbage i maj 2010 blev det østlige Tyskland ramt af en række kraftige tornadoer, der dræbte én og sårede 38.



