Se billederne: Fanger amok i kæmpefængsel - 27 dræbt
Bevæbnede fanger angreb en eliteenhed fra politiet, som ledte efter narkotika og ulovlige mobiltelefoner i Sri Lankas største fængsel.
Indtil videre er 27 personer dræbt, mens dobbelt så mange er såret.
Sri Lanka's special elite (STF) blokerer indgangen til Welikada-fænglset under sammenstødene med de indsatte
Blandt de indsatte i Welikada-fængslet er flere tidligere medlemmer af oprørsgruppen De Tamilske Tigre. Det er endnu usikkert, om gruppen spillede en rolle i optøjerne.
Politiet forsøger nu at danne et overblik over antallet af hvor mange fanger, der formåede at flygte fra fængslet under urolighederne.
Fangerne klatrede på taget for at få et overblik over bygningen, som de havde sat ild til Ifølge den srilankanske nyhedsside Tops.lk er seks flygtede indsatte blevet anholdt og sendt tilbage til fængslet.
Først i dag lørdag morgen lykkedes det for den srilankanske hær at genskabe roen i fængslet Welikada, hvor mere end 4.500 fanger sidder bag tremmer. Her holder en soldat vagt foran den trehjulede taxa, som de fangerne formentlig flygtede i.
Politiets Special Task Force eftersøgning af narkotika og ulovlige mobiltelefoner udviklede sig en til blodig affære. Over 27 blev dræbt.
