I kampen om at blive republikanernes kandidat

Romney øger sit forspring over ærkerival

USA-CAMPAIGN/DEBATE

Mitt Romney (t.h.) øger nu sit forspring over rivalen Newt Gingrich (t.v.), der ligesom han selv kæmper for at blive de amerikanske republikaneres næste præsidentkandidat (arkivfoto). (Foto: SCOTT AUDETTE) Se stort billede

Mitt Romney øger nu sit forspring over rivalen Newt Gingrich, der ligesom han selv kæmper for at blive de amerikanske republikaneres næste præsidentkandidat.

På tirsdag løber det næste primærvalg af stablen i Florida, og i den nyeste måling står Romney til at få 43 procent af stemmerne, mens Gingrich må nøjes med 32 procent, skriver Reuters.

LÆS OGSÅ:

De øvrige kandidater, der blandt andet tæller Ron Paul og Rick Santorum, ser slet ikke ud til at true Mitt Romney, der er tidligere guvernør i staten Massachusetts, eller Newt Gingrich, der var formand for Repræsentanternes Hus fra 1995 til 1999.

Præsidentvalget finder sted til november, og her skal den endelige republikanske præsidentkandidat forsøge at fravriste præsident Barack Obama nøglerne til Det Hvide Hus.

BNB

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Test

Gør et fladskærms- kup nu

17/02 19 kr
Slank

Sådan blev tv-kokken slank

16/02 10 kr
Bil og camping

Se listen - her er de mest fejlfri biler

13/02 10 kr
Mad og vin

Sunde kager med god samvittighed

11/02 15 kr

Annonce: