Livsfarligt kæledyr

Pythonslange dræber to-årig pige

For at kunne se WebTV kræves den seneste udgave af Adobe Flash Player installeret, den kan hentes på http://get.adobe.com/flashplayer/

En amerikansk families kælepython slap i går ud af sit terrarium og kvalte to-årig pige, mens hun sov.

Lille Shaiunna Hare fra Oxford i Florida. blev blot to år.

I går, onsdag, slap hendes stedfars pythonslange nemlig ud af sit terrarium og gik til angreb på den sovende pige.

Den 2,5 meter lange burmesiske slange kvalte pigen, og da stedfaderen Charles Jason Darnell fandt pigen, opdagede han, at hun også havde bidemærker i hovedet. Det fortæller politichef Bobby Caruthers til nyhedbureauet AP.

Charles Jason Darnell stak slangen med en kniv, så han kunne få pigen fri af dens greb, men da ambulancefolk ankom, var lille Shaiunna Hare død.

Pythonslangen derimod levede, da politiet bar den ud af lejligheden.

Charles Jason Darnell havde ikke tilladelse til at have slangen i sit hjem, og risikerer nu at blive sigtet i forbindelse med dødsfaldet.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Sundhed
Se om dine p-piller hører til de farligste

Se om dine p-piller hører til de farligste

26/07 15 kr
Mad og vin
Magtskifte i vinens verden

Magtskifte i vinens verden

04/02 5 kr
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: