Pussy Riot får to års fængsel for hooliganisme

De tre kvinder fra den russiske punkgruppe Pussy Riot, Maria Aljokhina, 24, Nadjesjda Tolokonnikova, 22, og Jekaterina Samutsevitj, 30, er kendt skyldige i »hooliganisme motiveret af religiøst had.« og skal to år i fængsel for en koncert i en kirke.

Kvinderne optrådte under præsident Putins valgkamp i februar i en kirke i Moskva, hvor bandet blandt andet sang »Guds moder, kast Putin bort«, »helligt lort« og »KGB-chefen er deres helgen, han leder fangerne i kolonner mod fængslet«.

Uden for retsbygningen og rundt omkring i andre byer har støtter af punkbandet fredag demonstreret for kvindernes frifindelse for anklagen.

Sagen om Pussy Riot er da også blevet en kedelig sag for Putin. USA har således udtrykt bekymring over retssagen mod de tre unge kvinder fra punkgruppen. Sagen har også fremkaldt bredere international opmærksomhed, og kunstnere som Madonna, Sting og Red Hot Chili Peppers samt over hundrede russiske kunstnere har krævet kvinderne løsladt.

Afstemning

Putin har således offentligt sagt, at han mener, de tre kvinder ikke skal »dømmes for hårdt.« Anklagemyndigheden har krævet tre års ubetinget fængsel for aktionen, og fordi man mener, kvinderne udgør en fare for samfundet. Det er endnu uklart, hvilken straf kvinderne får.

De tre kvinder fra punkgruppen har siddet varetægtsfængslet siden februar.

HVAD SYNES DU OM PUSSY RIOT SAGEN? DELTAG I DEBATTEN HERUNDER

Læs også:

Din kommentar

Kun navn bliver vist i forbindelse med kommentaren.
Dog skal alle felter med * (stjerne) udfyldes.
Kommentarer

Møg kællinger.

Skrevet af Joergen L, Lørdag den 18. august 2012, 16:09

De skulle have haft 20 år, og ikke kun 2 år, sådan nogle hjernedøde kællinger.

ferie

Skrevet af jimmy, Lørdag den 18. august 2012, 11:42

ren ferie det 2år i sibirien må vel vara skönt når dommen er avsonet kan ni kysse putin i röven hahahaha

tja

Skrevet af maria, Lørdag den 18. august 2012, 11:40

pussy ;))))) i fick det i skrek om opmärksomhed og lite til 2år i sibirien ;)))

jeg manglede

Skrevet af jaen pedersen, Lørdag den 18. august 2012, 09:53

De bad selvfølgelig selv om opmærksomhed, men vi fik vel bekræftet at det ikke har noget med demokrati at gøre i Rusland, ikke overraskende. Det eneste jeg manglede var dette , at jeg ikke kunne se noget til Johanne Smidt-Nielsen, Frank Aaen eller den tidligere formand for Komunisterne i Danmark hr. Ole Sohn, hvis de holder ferie ved sortehavet, så er de naturligvis lovligt undskyldt, men ellers plejer de da at være blandt dem der røber op.

ang putin

Skrevet af jimmy, Fredag den 17. august 2012, 21:26

putin er jo söt. han vil jo ikke ha några fiender.. sånt tre små huligan/terrorist töser ska jo ikke ödelägge hans dag,. ler. hade jeg vart dommer 40år i bunkers under jorden til dem....

hade

Skrevet af jimmy, Fredag den 17. august 2012, 21:12

hade samme hänt i thailand man hånade kongen eller glorde nar av han livstid så de små fisser slap billigt bara 2år for huliganisme/terrorismi mod makt havarne.

Til : jimmy, 17:48 Dit Røde møgdyr

Skrevet af Ulla Olsen, Fredag den 17. august 2012, 20:34

Din skide kommunist, flyt til Rusland og støt Putin

Til maria, 16:45

Skrevet af Ulla Olsen, Fredag den 17. august 2012, 18:58

Det er sku en underlig humor du har din satans kommunist

Til: Valg nu!

Skrevet af HK, Fredag den 17. august 2012, 18:03

Kære J. Hansen
Hvilket et af de to steder er du ansat?

men gud

Skrevet af jimmy, Fredag den 17. august 2012, 17:48

men gud var billigt de slap. 2år bara. sådanne terorister ska ha minst 10år i bunkers...

Røde møgdyr

Skrevet af Ulla Olsen, Fredag den 17. august 2012, 20:31

din skide kommunist, flyt til Rusland og støt Putin

Møg kællinger.

Skrevet af Joergen L, Fredag den 17. august 2012, 17:47

De skulle have 20 år fængsel, og ikke kun 2 år, og jeg mener det squ.

VALG NU!

Skrevet af J.Hansen, Fredag den 17. august 2012, 15:59

Der findes snart ikke den ting, der er for lille til at belemre danskerne med. Vi skal tage stilling til dit og dat og alskends ligegyldigt l...! Ikke at forglemme al den sindsyge islamiske tænkning, opførsel og uhyrligheder der foregår i den kloak som medierne elsker at kalde Mellemøsten. Vi har umuliusser på Christiansborg. Vi har umuliusser i medieverden. De dårligst begavede danskere synes at flokkes om at få ansættelse disse to steder. Hvad har vi dog gjort, at vi skal straffes så hårdt med så megen inkompetence!

Til J.Hansen

Skrevet af LightAngel and Lightwarrior, Fredag den 17. august 2012, 20:23

GODT skrevet!
Men der er jo en grund til alting: For det første trænger menneskene virkelig til at vågne op, se virkeligheden omkring sig, samt begynde at ændre den i forvejen faldefærdige verden, de lever i,- det er blot en Illusion,- som alting her! Derfor har vi de politikere, m.m som vi har nu. Man kan lære af det....
Men jeg kan trøste dig med, at de rigtig trælse ting, du beskriver, er det sidste Mørke, der udspilles på Jorden,-Mørket på Jorden er meget snart helt ødelagt, og vi lever i den sidste Tidsalder,- og meget snart vil der komme STORE forandringer,- for nogle er det en befrielse,-( dem, der VIL Lyset,-samt fremgang,-(IKKE Materialistisk, Økonomisk eller Politisk!!)- samt Lærdom på en helt anden, ny måde.
Og dem, der IKKE vil Lyset, IKKE forandre deres liv eller sig selv, vil heller ikke få hjælp af Lyset-i alt det, der snart vil ske,- men få det meget svært,- og nogle kan ikke være her mere.
Vores såkaldte "regering", samt mørke lakajer, HELE det Offentlige System, incl. det økonomiske, og også EU ( Hitler`s 4. Rige,-falder totalt sammen noget før årets udløb!
Også de falske trosretninger, - deraf ISLAM, som er Satans opfindelse!!
Stol ikke på politikere, penge, titler og såkaldte eksperter,- det er Løgne og Bedrag!
Ja, der vil komme til at ske meget,over hele Jorden, der burde kunne få manges øjne lukket op, for rigtig mange sover endnu!
Der vil komme en ny måde at lede landet på,- inden årets udløb, hvor Jorden Skifter fra 3. til 5. Plan,-til en helt ny jord, og går over
i en ny Tidsalder- den 6. Epoke!
Vi er nogle, der arbejder aktivt Interplanetarisk, og har fået denne viden,- som vi hermed bringer videre.
Menneskene må nu selv vælge om de vil klynge sig til, og blive i Løgnen,- politikernes Løgne, og alt bedraget,det falske,- eller den VIRKELIGE verden,- som handler om Lærdom, og Udvikling,- på den Ny Jord og i hele Universet!!
Jorden er endnu en Børnehave, hvor man ikke rigtig kan udvikle sig eller lære,- men nu skal Jorden forandres til en helt ny Jord,på et Højere Plan, for den er blevet mishandlet i flere tusinde år, - ellers vil den dø!
Det var blot en lille del af den viden, vi her formidler.

Til : maria, 15:36 Du burde ikke have lov at bo i Danmark

Skrevet af Ulla Olsen, Fredag den 17. august 2012, 15:58

Flyt til Rusland når du kan sige sådan, din forbandet ekstreme Kommunist. Når du er så ekstrem en Kommunist så er der heller ikke noget at sige til at du er medlem af Enhedslisten, føj for satan.

men

Skrevet af maria, Fredag den 17. august 2012, 16:45

har du ingen humor ??? var menat som et friskt inläg bara jo...

Grundloven ?.

Skrevet af Jørgen Jørgensen, Fredag den 17. august 2012, 15:58

Selv Gorbatjof "under komunistiks diktatur " var dog i det mindste MANDFOLK nok til bare at følge loven,--men her virker det nærmest som hysteriske kællinger, dem der sidder på toppen,--uh ha uh ha der er 3 små ubevæbnede piger der siger det store land imod i ly af ytringsfrihedens navn, er det et lands ledelse der er ved at skide i bukserne , hvis de taler os imod,-- rent ud er det voksne "mandfolk " eller kagekællinger,vor herre bevars hvor har de dog afsløret sig selv,--de er ikke værd at regne for normale mennesker, det er dog det sløjeste af meneskeracen vi har set.

in med dem

Skrevet af maria, Fredag den 17. august 2012, 15:36

syntes at 40år er passande . de gör jo grin med putin


Få BT i 3 mdr. for 199 kr./md. Samlet pris 597 kr. – spar 752 kr.!

FÅ ET GODT TILBUD - tilmeld dig BT SHOP og spar 50% på oplevelser, rejser og meget mere.