I dag forsøger østrigske Felix Baumgartner igen at sætte verdensrekord i faldskærmsudspring. Hele 36,5 kilometers højde vil den frygtløse vovehals befinde sig i, når han tager springet.
Han forsøgte senest i tirsdags, men for meget vind ødelagde planerne og blev derfor udsat til i dag. Springet bliver foretaget i New Mexico, USA.
Frygtløse Felix springer først søndag
36-årige Felix Baumgartner startede sin faldsskærmskarriere som 16-årig, og i 1997 vandt han verdensmesterskaberne i base jumping, som er faldskærmsudspring fra faste objekter som bygninger, broer og klipper. Siden har han slået flere verdensrekorder og er et velkendt navn i ekstremsportens verden.
Lykkes det for Felix at gennemføre springet i dag, vil han være det første menneske til at sprænge lydmuren i frit fald uden maskinel hjælp. Desuden kan Felix Baumgartner slå helt op til fire verdensrekorder på sin 36,5 kilometer lange vej i frit fald ned mod jorden. Det drejer sig om verdens højeste frie fald, verdens længste frie fald, verdens hurtigste frie fald og højderekorden for den højeste bemandede ballonflyvning nogensinde.



