Den norske albino-elg, Albin, der sidste år blev skudt af en dansk jæger blev hyldet torsdag.
Det vakte sidste år står harme hos vores nordiske broderfolk, da en dansk jæger skød en elg i de norske skove. Men det var ikke hvilken som helst elg. Albino-elgen, Albin, var et ikon i hjem-kommunen, Våler.
Hvid elg er fældet af dansk jæger i Norge
Derfor blev der torsdag afholdt en festival til ære for Albin, der blev hyldet med taler og diverse merchandise. Kopper, t-shirts, kasketter og billeder var nogle af de ting, man kunne erhverve sig på festivallen. Skindet fra Albin var selvfølgelig også at finde ved fejringen.
Der var dog stadig bitterhed at spore blandt nogle af deltagerne på festivalen. I talen lød det blandt andet.
- Albin du er ikke glemt. Du er i vores hjerter gemt.
Harmen over tabet af albino-elgen var så voldsom, at den danske skytte der dræbte Albin modtog dødstrusler, og geviret fra elgen blev beordret tilbage til Norge.
I Danmark fik vi også vores eget albino-dyr, da det hvide rådyr, Bambino, blev spottet ved Esrum Sø.



