For første gang i mere end 30 år åbner Den Internationale Valutafond, IMF, for lånekassen til et vesteuropæisk land. Det sker med et lån til Island på et beløb svarende til 12,5 milliarder danske kroner. Island skal til gengæld føre en stram pengepolitik.
Islands banksystem kollapsede i oktober, og landet står nu midt i en massiv økonomisk krise.
Ifølge valutafonden kommer lånet til at udfylde 42 procent af det finanshul i perioden 2008-2010, som Island kæmper med. Resten bliver dækket ved bilaterale aftaler med kreditorer, skriver nyhedsbureauet Reuters.
En kilde i det finske regeringsapparat sagde torsdag, at Finland, Norge, Sverige og Danmark planlægger samlet at låne Island knap 15 milliarder kroner. Pengene er også stærkt tiltrængte, idet IMF forudsiger, at Islands bruttonationalindkomst falder med knap ti procent næste år og at arbejdsløsheden firedobles og bliver på 5,7 procent.
/ritzau/Reuters



















