Kørte for stærkt i Norge: Turist smidt 18 dage i fængsel

Pas på, hvis du tager til Norge på bilferie. Du kan nemlig risikere at tilbringe ferien bag tremmer, hvis du trykker foden i bund på speederen

Det er i hvert fald, hvad der overgik en fransk turist, som blev snuppet i en fartkontrol på en landevej i det nordlige Norge. 18 dages ubetinget fængsel og frakendelse af kørekortet i 16 måneder, takserede dommeren i tingsretten i Salten forseelsen til, skriver vg.no.

Franskmanden, der er i 30'erne, erkendte, at han havde kørt for stærkt, da han blev standset på en relativt lige strækning af hovedvej A6 på Saltfjeldet nord for Mo i Rana. Hans hastighed blev målt til 160 km/t på hovedvejen, hvor grænsen er 90 km/t. Forklaringen var, at han ville 'teste' bilen.

Efter dommen blev den franske turist varetægtsfængslet, da politiet frygtede, at han ville stikke af fra 'regningen'.

- Det er meget usædvanligt at varetægtsfængsle nogen i forbindelse med en hastighedsoverskridelse, men i dette tilfælde var overskridelsen både betydelig og forsætlig. Derfor var det vigtigt for politiet, at manden blev stillet for en dommer, fortæller politianklager Stig Morten Løkkebakken fra Salten politi til vg.no.

Læs også:

Prøv BT 1 måned for 98 kr + adgang til avisen på mobil og iPad.

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her