Den tidligere bokser Brian Nielsen var bare 7-800 meter fra katastrofen.
Den voldsomme brand, der det sidste døgn har hærget Costa del Sol i Spanien, nærmede sig torsdag aften, Bokse-Brians hjem. Huset ligger i Calahonda, tæt på Malaga.
Nielsen fik et opkald fra sin kone, Jeanette Nielsen. Hun beordrede ham til at komme hjem. På det tidspunkt var flammerne meget tæt på.
- Min kone og min pige havde det ikke så godt, men jeg tænkte, at det aldrig kommer ned til os. Det gjorde det så heller ikke, men det kom noget tættere på, end jeg troede, siger han til TV 2 News.
Ilden har indtil videre forårsaget et dødsfald, mens tusinder er blevet hjemløse i området vest for Malaga.
- Det var meget voldsomt. Om natten kunne man bare se lyset en kilometer fra, hvor jeg bor. Der var rigtig godt gang i den oppe på toppen af Calahonda, siger Brian Nielsen.
Der bor cirka 30.000 danskere på den spanske sydkyst. Mange kendte danskere har hus i området mellem Marabella og Malaga, hvor ilden har hærget. Udover Brian Nielsen har også det tidligere medlem af den Internationale Olympiske Komité, Kai Holm en bolig i området.