Glem det Assange, vi udleverer dig alligevel

Det kan godt være, at Ecuador har givet Julian Assange politisk asyl, men WikiLeaks-stifteren skal ikke føle sig for sikker.

Det britiske udenrigsministerium insisterer på, at Julian Assange skal udleveres til Sverige, selv om WikiLeaks-stifteren netop har fået asyl i Ecuador.

- Efter britisk lovgivning har Hr. Assange opbrugt alle appelmuligheder hos de britiske myndigheder, som er forpligtet til at udlevere ham til Sverige. Vi vil leve op til den forpligtelse, siger en talsmand for udenrigsministeriet ifølge Reuters.

Det er nu snart to måneder siden, Julian Assange trådte ind på Ecuadors ambassade i London 19. juni og bad om politisk asyl med henvisning til FNs menneskerettighedsdeklaration. Dermed brød han reglerne for sin kaution og står derfor til at blive anholdt i det øjeblik, han forlader ambassaden.-

Afstemning

Nyheden om Ecuadors redningskrans til Julian Assange blev ikke vel modtaget i det britiske udenrigsministerium.

- Vi er skuffet over udmeldingen fra Ecuadors udenrigsminister, om at Ecuador har besluttet at give politisk asyl til WikiLeaks’ stifter, Julian Assange, der har forskanset sig på den latinamerikanske stats ambassade i London i to måneder, siger talsmanden.

Tre retsinstanser i Storbritannien har afgjort, at han skal udleveres til Sverige, hvor han er anklaget for seksuelle overgreb mod to kvinder.

Assange frygter, at hvis først han udleveres til Sverige, havner han før eller siden i USA, hvor han risikerer dødsstraf for WikiLeaks’ læk af tusinde af fortrolige og følsomme oplysninger i 2010.

Er det i orden, at briterne udleverer Julian Assange til Sverige? 
Deltag i debatten herunder.

Læs også:

Din kommentar

Kun navn bliver vist i forbindelse med kommentaren.
Dog skal alle felter med * (stjerne) udfyldes.
Kommentarer

Assange er IKKE anklaget i Sverige

Skrevet af E. Petersen, Tirsdag den 21. august 2012, 09:52

Få nu styr på fakta, Assange er IKKE anklaget i Sverige, eller nogen andre steder, for noget som helst.

http://notesonwikileaks.tumblr.com/post/15251907983/assange-extradition-...

De kriminelle magthavere vil dække over deres forbrydelser og slagte Assange, som Manning, Frank Grevil m.fl. er blevet det, til afskrækkelse for andre, som siger de kriminelle magthavere imod.

De kan ikke li, at befolkningerne får sandhederne om krigsforbrydelser, løgne og bedrag, derfor skal Assange slagtes.

så latterligt

Skrevet af lars, Lørdag den 18. august 2012, 04:23

syntes snart det må være klart for enhver at det hele handler om at få skovlen under ham, denne sag stinker langt væk, havde det været hvem som helst anden havde de været ligeglade, men fordi han er kommet på tværs af USA så gør de alt for at få ahm udleveret. kan godt være at han har lækket nogen dokumenter som helst ikke skulle se dagens lys, MEN når man tænker på hvor meget vi bliver ført bag lyset i dag af regeringer over hele verden er det mmåske for det bedste at nogen tør gå imod et så stort magt apperart som USA er. i min verden er han en helt, tror ikke han havde forestillet sig at det ville komme hertil men han har givet folk mulighed for at komme ud med informationer som alle andre nyheds organer blokerer. jeg håber på at de slipper ham i sverige, men jeg tvivler, er ret sikker på han ender i USA eller "forsvinder" lige som alle andre whilsteblowers.

klart ja

Skrevet af helle jørgensen, Lørdag den 18. august 2012, 00:48

en voldtægtsanklaget skal selvfølgelig have sin sag prøvet ved retten.
både for hans og de evt ofres skyld.
så til sverige med manden. NU

Voksne børn i Guy Fawkes masker

Skrevet af Henrik Larsen, Fredag den 17. august 2012, 18:40

lol igen, Jonas og co:

Er det ikke bare fordi, at USA-modstanderne ser enhver handling retfærdiggjort, lovlig som ulovlig, der kan bruges mod USA, selvom det vel egentlig er Julian Assange, der er blevet taget med bukserne nede?

I øvrigt er jeg helt på det rene med at sende en mand, der ser det som sit mål at fortælle "sandheden", uagtet verden som resultat kan bryde i brand, ned i et mørkt hul og smide nøglen væk.

Men når det så er sagt, så er det jo ikke HELE sandheden, at Assange´s tjeneste offentliggør hver gang, vel? Der er skurke og helte i hans fortælling, og skægt nok er de fleste lande blandt skurkene demokratier.

Jeg gyser efterhånden tanken om de mennesker, som de flagellantiske, socialliberalistiske velfærdsdemokratier efterhånden spytter ud, med de poder har man jo ikke brug for fjender, og skulle demokratierne gå under, så er der jo under ingen omstændigheder plads til Wikileaks.

Udlervingen

Skrevet af Kim, Fredag den 17. august 2012, 17:11

Hvem kan seriøst påstå, at Sverige sender ham videre?
Hvis han dømmes i Sverige, skal han afsone der inden det kan komme på tale at videre udlevere ....

Hvis han er skyldig - skal han så ikke dømmes?
Hvor alle de fortalere for strengere straffe til sexforbrydere?

Et nej til udlevering til Sverige er også et NEJ til at straffe sexforbrydere - og man må forvente, at de som vil se igennem fingre med Sverige-sagen, at de så også næste gang der en voldtægtssag (også i Danmark!), at man ønsker straffrihed herfor.

Men hvis på et senere tidspunkt anklages af USA, så har han vel intet problem med at gendrive anklager, såfremt at han er uskyldig?

Selvfølgelig vil han blive udleveret til USA...

Skrevet af Henrik Jørgensen, Fredag den 17. august 2012, 14:38

Men han vil aldrig få en retfærdig rettergang, han vil formentligt ikke engang få en normal rettergang, da han vil blive spærret inde med baggrund i NDAA.
Alene de mistænkelige omstændigheder i forbindelse med de o kvinders anmeldelse burde være nok til at så voldsom tvivl om Sveriges intentioner i denne sag.

Assange

Skrevet af winnie pedersen, Fredag den 17. august 2012, 13:24

Jeg er overbevist om, at dette er en hævnakt fra diverse politikere. Med hensyn til udleveringen til Sverige, er det da lidt uldent hvad han har foretaget sig med disse kvinder. I Sverige skal man ikke pippe ret meget før man bliver anklaget for sexchikane. Så han skal ikke udleveres til Sverige, som jo vil udlevere ham til USA, som er meget fortørnede over han udgivelser.

Selvfølgelig skal han udleveres

Skrevet af Kristian, Fredag den 17. august 2012, 13:16

Selvfølgelig skal han udleveres til Sverige. At han kommer til Sverige er jo altså ikke ensbetydende med at han bliver udleveret til USA, der er jo blot en påstand som han og hans advokater har sat op for at undgå udleveringen til Sverige, så han slipper for at blive retsforfulgt for de sexovergreb han er tillalt for. Retten i England har jo vurderet hans sag, og de har fundet det forsvarligt at udlevere ham.

Forstår ikke alle dem der bakker op og tager hans parti så han slipper for retsforfølgelse i Sverige.

Jeg er bestemt ikke tilhænger af USA, men jeg tror altså ikke på at han bliver udleveret der til.

lol

Skrevet af Jonas, Fredag den 17. august 2012, 12:38

Det er kun fordi USA vil spille med musklerne efter at Julian Assange tog dem med bukserne nede. Og desvære så vil flere og flere lande hellere end gerne stå i kø for at kysse USA´s bagdel.

Vis USA ikke ville have Julian Assange udleveret, havde der intet problem været, og Julian Assange ville hellere end gerne have fået den retsag i sverige overstået.

Normalt ville jeg gå ind for at få ham udleveret da han jo er anklaget i en retsag og skal stå til ansvar for den i sverige, men han har også formået at uddele oplysninger om det korrupte USA´s militær og ledelse, så i den her sag holder jeg med Assange.

nej han skal ikke udvises!

Skrevet af Rune, Fredag den 17. august 2012, 12:17

Er det ikke moralsk forkert af England at kræve Assange udvist til Sverige, når de jo godt ved at der er stor sandsynlighed for, at han vil blive videregivet til Amerikanerne, og dødstraf ikke kan udelukkes? England er jo imod dødstraf, og dødstraf strider derudover også imod menneskerettighedskonventionens beskyttelse af "ret til liv"??

At sige ja til Sverige er at sige ja til dødstraf. Tvivler på at nogen her inde ville handle det mindst anderedes end Assange i dette tilfælde.

??????????

Skrevet af Rene` Rasmussen, Fredag den 17. august 2012, 12:09

Er der overhovedet en sag,eller mon ikke mere at den er bygget på et falsk grundlag,så når han er frikendt i Sverige vil han blive udleveret til USA hvor han vil blive retsforfulgt som en terorist for at sige sandheden,og afdække nogle dokumenter som de ellers bare ville have sagt ikke eksistere.
Hvis at han kan få en 100% garanti for at han ikke bliver udleveret til USA,jamen så send ham til Sverige så han kan forsvar det der er smidt i hovedet på ham,men han skal ikke til USA.
Jeg kan ikke forstå at regeringen her i Australien ikke gør noget for at få ham hjem hertil,men de er vel også dikteret af mafien overthere.


Få BT i 3 mdr. for 199 kr./md. Samlet pris 597 kr. – spar 752 kr.!

FÅ ET GODT TILBUD - tilmeld dig BT SHOP og spar 50% på oplevelser, rejser og meget mere.