Norsk mand i chok

Gaspedal satte sig fast med 176 km/t

JAPAN TOYOTA PRIUS

Toyotas renomme har fået dybe ridser i lakken efter flere skandaler med biler, der er løbet løbsk. (Foto: FRANCK ROBICHON) Se stort billede

Toyota-skandalen fortsætter. Nu er turen kommet til en norsk Toyota Prius ejer, der har fået en køretur han aldrig glemmer.

Torsdag klokken 12:26 modtog politiet ved den norske by Kristiansand lidt af et udsædvanligt opkald.

En 49-årig mand siger, at hans bil hamrer af sted med 176 km/t ud af motorvejen, og at bilen ikke er til at få ned i fart. Det skriver vg.no.

 - Vi forsøgte at ringe til  Toyota, for at få råd fra dem. Men før vi fat i dem, ringer manden igen op, og siger, at han er kørt ind i autoværnet, siger operationsleder Hans Petter Osaland til avisen.

Ambulancer rykkede ud til stedet og kunne konstatere, at manden slap for lettere skader ved sammenstødet, der fandt sted nær Bratteheittunnelen.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Mad og vin

Sunde kager med god samvittighed

11/02 15 kr
Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: