Åd sig ihjel

Englands tykkeste kvinde død - smuglede junkfood ind på hospital

Overvægtig kvinde

Sharon Mevsimler med sin mand Bulent på hospitalet. Nu er hun død. (Foto: Screendump fra The Sun) Se stort billede

40-årige Sharon Mevsimler blev for få uger siden udråbt til Storbritanniens tykkeste kvinde. Nu er hun død på hospitalet, efter hun fik smuglet junkfood ind på hospitalsstuen.

Den næsten 300 kg tunge Sharon Mevsimler var indlagt på en streng diæt, men i al hemmelighed fik hun familiemedlemmerne til at smugle alt fra fish & chips til friturestegt kylling ind på hospitalet.

Efterfølgende døde hun af et hjerteanfald.

- Det er tydeligt, at hun havde et problem med mad, men hun gjorde intet for at hjælpe sig selv. De, der besøgte hende, gjorde hende ingen tjeneste, siger en kilde fra National Health Service til avisen The Sun.

Sharon Mevsimler, som havde en normal vægt, da hun blev gift i sine 20'ere, skød skylden for hendes overvægt på en fødselsdepression. Den fik hende til at overspise, og hun har tidligere klaget over, at der ingen hjælp har været at hente.

- Jeg er blevet efterladt til at dø. Hvis jeg havde anoreksi, ville jeg have fået ordentlig hjælp. Men ingen har sympati for overvægtige mennesker, sagde Sharon Mevsimler, mens hun stadig levede.

Indlæggelsen på hospitalet hjalp altså heller ikke, og den 40-årige kvinde og mor endte med at spise sig selv ihjel.

 

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: