De konservatives sejr i Grækenland skaber ro her og nu, men landet står stadig over for massive problemer, som kræver økonomisk hjælp fra EU, vurderer ekspert.
Udsigten til at Grækenland nu får en proeuropæisk og konservativ regering ledet af partiet Nyt Demokrati, vil skabe ro i Europa og på verdens finansmarkeder. Sådan lyder vurderingen fra Tom Terkelsen Kristensen, der er lektor i græske samfundsforhold ved Københavns Universitet.
- Nu kan man forvente, at det konservative Nyt Demokrati sammen med det socialdemokratiske Pasok danner en flertalsregering, og på den måde bliver der ro på de europæiske markeder, verdensmarkedet og finansmarkederne, siger han.
Det var frygtet at venstrefløjspartiet Syriza ville vinde valget, og kaste Europa ud i en ny alvorlig krise, fordi partiet gik til valg på at ville genforhandle de låneaftaler, Grækenland har indgået med EU og Den Internationale Valutafond, IMF.
Nyt Demokrati har derimod lovet at blive på den europæiske sti, og det er det, der sikrer ro, forklarer Tom Terkelsen Kristensen.
- Det der gør, at der kommer ro på markedet, er, at man undgår en usikkerhed fremover om, at Grækenland vil træde ud af euroen. For hvis Grækenland træder ud af euroen, så bliver der også en delvis statsbankerot, og så får vi involveret de europæiske banker, og så har vi et scenarium, hvor der på længere sigt er mulighed for, at euroen går i opløsning, siger han.
Tom Terkelsen Kristensen understreger dog, at det græske valg ikke løser landets massive økonomiske problemer, om end det skaber ro om landets fremtidige kurs.
- Valget vil for en stund få den økonomiske situation i balance, men valgresultatet ændrer sådan set ikke på, at der fortsat er økonomisk krise i Grækenland. Det er lige meget hvilken regering, der kommer, så skal den jo løse krisen i Grækenland. Det kan Grækenland ikke gøre alene, de skal have støtte fra EU, og det kræver en stor investeringspulje fra EU. Nu må vi se, om det kommer i det næste stykke tid, forklarer han.
Grækenlandseksperten peger på, at midler fra EUs strukturfond kan hjælpe landet videre.
- Man kan håbe på, at EU-toppolitikerne finder ud af at bruge nogle af de midler, som de har i strukturfonden i EU til nu at lave en omfattende investeringsstrategi for Grækenland. For ellers fortsætter arbejdsløsheden, den er over 50 procent for de unge, og den er steget til 22 procent for gennemsnittet, og fattigdommen stiger. Hvis Grækenland ikke skal falde helt sammen og kollapse, så skal der meget hurtigt nogle effektive investeringer til, siger han.
Sent søndag før midnat er omkring 95 procent af stemmerne ved valget i det krisehærgede land endnu talt op. Og alt tyder på sejr til Nyt Demokrati, som står til 29,8 procent af stemmerne mod 26,9 procent til Syriza.



