- Det vil Breivik sige i retten
Når den terrorsigtede nordmand mandag formiddag møder i retten, får offentligheden mulighed for både at se og høre ham.
Når den terrorsigtede nordmand mandag formiddag møder i retten, får offentligheden mulighed for både at se og høre ham.
Mandag klokken 12 skal Anders Behring Breivik i retten for at have sin fængsling forlænget, og den norske massemorder planlægger at benytte lejligheden til at tale sin sag.
De norske medier regner også med, at han vil lade sig fotografere, og sker det, får verden mulighed for at få de første billeder af Breivik, siden han deltog i rekonstruktionen af massakren på Utøya i sommer.
I et forhør skal han have sagt, at han er klar over, at hans handlingerne umiddelbart vækker afsky.
- Mit instinkt siger mig, at det på kort sigt kan virke, som om man har 'skudt sig selv i foden', men det har vi kalkuleret med, fordi vi (Knights Templar) har et langsigtet mål.