Concordia-høringer er igang i Italien

De indledende høringer i sagen om krydstogtskibet Costa Concordia, der forliste 13. januar i år, begyndte mandag i Italien. De skal afgøre, om kaptajnen Francesco Schettino skal igennem en retssag.

Schettino, som danske tabloidaviser har dømt »Kujonkaptajnen«, benyttede ifølge cbsnews.com bagindgangen, da han ankom til retten i byen Grosseto i Toscana. Han havde ingen kommentarer til hverken de fremmødte journalister eller de mange overlevende passagerer og pårørende, der også var mødt op foran retten.

Kaptajnen er anklaget for at være skyld i 32 manddrab og for at forlade skibet, inden alle passagerer var reddet i land. Anklager, som han pure benægter. Frem til 5. juli sad kaptajnen i husarrest, hvorefter han blev løsladt med ordre på ikke at forlade sin hjemby Meta di Sorrento syd for Napoli, mens sagen blev efterforsket.

Høringen foregår bag lukkede døre, og her bliver fremsat beviser mod kaptajnen og otte andre besætningsmedlemmer og personer fra krydstogtsskibets ejer, Costa Crociere SpA, som igen er ejet af det amerikanske selskab Carnival Corp. En eventuel retssag ventes ifølge cbsnews.com først at begynde til næste år.

Ifølge TV2 vil der de næste tre dage blive gennemgået en række tekniske beviser - blandt andet optagelser fra skibets sorte boks, der skal klarlægge kommunikationen ombord.

Med 4.229 passagerer og besætningsmedlemmer ombord sejlede Costa Concordia ud i Middelhavet 13. januar 2012. Krydstogtet gik gennem det vestlige middelhav, men turen nåede ikke længere end til øen Giglio. Omkring klokken 21.45 ramte skibet en klippe med så voldsom kraft, at der opstod en 49 meter lang flænge i skroget. Langsomt kæntrede kæmpeskibet og sank delvist med en slagside på cirka 65 grader.

Det forliste krydstogtskib ligger forsat ud for øen Giglio – nu stribet med rust og alger og med smadrede vinduer ødelagt i forsøget på at finde overlevende efter forliset, skriver guardian.co.uk, der betegner bjærgningen af skibet, der gik i gang tidligere i år, som et af de mest komplekse og dyreste i verden med en omkostning på omkring 300 millioner dollar – eller 1,7 milliarder danske kroner.

Prøv BT 1 måned for 98 kr + adgang til avisen på mobil og iPad.

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her