Colombias præsident har svineinfluenza

Colombias præsident er smittet med influenza H1N1. Han opdagede symptomerne efter at have deltaget i et sydamerikansk topmøde.

Colombias præsident, Alvaro Uribe, er smittet med influenza H1N1, der også kaldes svineinfluenza. Han modtager lægebehandling for sygdommen, oplyser en regeringstalsmand.

Uribe mærkede symptomerne efter et sydamerikansk topmøde i Argentina fredag. De andre sydamerikanske ledere, der deltog i topmødet, er underrettet om at den colombianske præsident er smittet med influenza H1N1. Der er ikke umiddelbart meldinger om, at andre topmødedeltagere er blevet syge.

Uribe har det godt og varetager fortsat sine forpligtelser som præsident, mens han er i behandling, oplyser regeringstalsmanden.

/ritzau/Reuters

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: