CNN og Time suspenderer kendt TV-vært efter plagiat

TV-værten og klummeskriveren Fareed Zakaria kopierede flere afsnit af en historikers artikel om våbenkontrol i USA.

USA: Både TV-stationen CNN og tidsskriftet Time har suspenderet Fareed Zakaria, der indtil nu har optrådt som henholdsvis TV-vært og klummeskriver for de to store amerikanske medier.

Suspenderingen kommer efter at Fareed Zakaria fredag erkendte, at han i sin klumme om våbenkontrol, der er trykt i den seneste udgave af Time og bærer titlen »The Case for Gun Control«, har plagieret tekst fra en artikel, som historikeren Jill Lepore fik trykt i magasinet New Yorker i april i år.

Fareed Zakaria beklager på CNNs hjemmeside plagiatet og henviser til, at flere journalister har påpeget de opsigtvækkende ligheder mellem Jill Lepores skriverier om våbenkontrol i USA og Zakarias klumme i Time.

- Jeg begik en forfærdelig fejl. Det er en alvorlig forsømmelse, og det er helt og aldeles min fejl. Jeg har givet en uforbeholden undskyldning til hende, til mine redaktører på Time og CNN og til mine læsere og seere overalt, skriver Fareed Zakaria.

Zakaria er et kendt ansigt over det meste af verden, efter at han i en årrække har været vært på CNN-programmet »Fareed Zakaria GPS«, ligesom han har skrevet flere klummer og bøger om internationale samfundsforhold.

CNN har udtalt, at man er i færd med at tjekke al Zakarias arbejde for stationen, og derfor vil man heller ikke sende hans program, som skulle være sendt søndag.

Fareed Zakaria skriver desuden en klumme i Washington Post, der ligesom CNN har annonceret, at man vil gennemgå Zakarias arbejde for avisen.

- Vi har aldrig haft nogen grund til at tvivle på integriteten i hans arbejde for os. Efter hans erkendelse, vil vi nu gennemgå hans arbejde sammen med ham, siger Washington Post-redaktør Fred Hiatt.

I 2009 blev Fareed Zakaria ligeledes anklaget for at have brugt materiale, der havde været trykt i tidsskriftet The Atlantic, uden at angive den originale kilde.


Få BT i 3 mdr. for 199 kr./md. Samlet pris 597 kr. – spar 752 kr.!

FÅ ET GODT TILBUD - tilmeld dig BT SHOP og spar 50% på oplevelser, rejser og meget mere.