Tørken og hungersnøden i det østlige Afrika er nu så slem, at der i dag officielt blev erklæret hungersnød i to regioner i det Sydlige Somalia. Det er ikke sket, siden hungersnøden ramte Etiopien tilbage i 2000.
I de tørkeramte dele af Kenya er kvinder begyndt at binde rem om livet. Jo strammere des bedre. Rebet er en konsekvens af den sult, der hærger i Kenya, Somalia og Etiopien. 11 millioner mennesker er direkte påvirket af tørken og flere vil følge. Og uden langsigtet forebyggelse, vil tørken også næste gang have katastrofale effekter.
Det skriver Mellemfolkeligt Samvirke i en pressemeddelelse.
De stramt bundne reb om maven dæmper sultens smerter.
- Jeg binder dette reb om min mave for ikke at føle mig sulten. Det meste af tiden har vi meget lidt mad, så jeg giver mine børnebørn først. Det efterlader næsten intet til mig. Kun rige mennesker heromkring binder ikke reb om maven i tider som disse, siger 86-årige Zippora Mbungo, der bor sammen med fem af sine 16 børnebørn i Makima nordøst for Nairobi.
Lige nu har mere end 3,7 millioner mennesker spredt over hele Somalia akut brug for nødhjælp i form af medicin og rent drikkevand. Det enorme tal svarer til mere end halvdelen af Somalis befolkning.
Samtidig er mere end 1 million somaliske børn i fare for at dø af sult, tørst og sygdomme. Det svarer rundt regnet til, at alle nulevende børn i Danmark ville sulte ihjel.
Foruden manglen på både medicin, mad og rent drikkevand kæmper landet også med konflikter, som har drevet hundredtusindvis på flugt. Derfor rammer tørken, der er den værste i 60 år, befolkningen ekstra hårdt.
Katastrofen kan sprede sig
FN advarer, at katastrofen kan sprede sig til resten af det sydlige Somalia i løbet af de næste to måneder, hvis ikke det internationale samfund skrider ind med det samme.
- Erklæringen af hungersnød er et indtrængende råb om hjælp. Det er den mest kritiske situation, jeg har set i mine 22 år i felten. Hver mand, kvinde og barn lider. Det er virkelig barske vilkår for de mennesker, som skal krydse grænsen fra Somalia ind i Kenya mod Dadaab flygtningelejr, siger Barbara Jackson, CARE Internationals humanitære chef i en pressemeddelelse.
Afrikansk katastrofe ignoreres af Europa
Den humanitære chef er i disse dage i Dadaab.
- Vi kan slet ikke forestille os, hvor meget de her mennesker lider, og de har brug for hjælp med det samme. Det er det samme, jeg hører fra dem: ’fortæl resten af verden, at vi har brug for hjælp, og at vi har brug for det nu. Vi kan ikke holde til meget mere.’’
Europa ignorerer krisen
Den britiske hjælpeorganisation Oxfam mener, at europæerne er alt for langsomme til at handle. Hjælpeorganisationen beskylder flere europæiske regeringer for bevidst at ignorere de enorme problemer i Somalia.
Oxfam anslår, at der er brug for 1 milliard dollars, hvis den humanitære katastrofe på Afrikas Horn skal undgås. Men indtil videre er der kun skrabet 200 millioner dollars ind.
Tørke koster liv i Kenyas Turkana-distrikt- Skal vi forhindre store tab af menneskeliv, er der ingen tid at spilde. Vi kan ikke bare lade stå til og se tragedien folde sig ud, siger Fran Equiza, regional direktør for Oxfam til Reuters.
- Verden har først sent erkendt krisens omfang, men nu er der ikke længere undskyldninger for ikke at agere, fortsætter hun.
Nødorganisationer på hårdt arbejde
Flere humanitære organisationer er netop nu i gang med at hjælpe de nødlidende. Således har CARE International allerede hjulpet mere end 1 million mennesker i Somalia, Etiopien og Kenya. I Somalia alene har organisationen hjulpet 164.000 mennesker.
Røde Kors har på baggrund af den voksende katastrofe sendt 1,2 millioner kroner af sted til hjælpearbejdet i Somalia og Kenya - de lande, der er hårdest ramt. Pengene stammer fra danskere, som har doneret til Røde Kors' indsamling for de tørkeramte.
EU-millioner til dansk sulthjælp i Somalia
- Situationen er meget alvorlig og behovet for hjælp stort. Hvis vi ikke hjælper nu, bliver katastrofen endnu værre. Det er mange år siden, det sidst har været lige så slemt i denne del af Afrika, siger Røde Kors' katastrofechef Birgitte Bischoff Ebbesen, på Røde Kors' hjemmeside.
Det er ikke kun Somalia, der i disse tider lider hårdt af tørke og sygdom. Også Kenya og Etiopien er hårdt ramt. Det anslås, at mere end 10 millioner mennesker er berørt af katastrofen og har brug for nødhjælp.
































