Amanda-sagen: Otte teenage-piger anholdt for mobning

Otte teenagepiger fra byen London i Canada er blevet anholdt, efter de gennem længere tid har udsat en elev på deres skole for intens mobning både på nettet og i virkeligheden.

Anholdelserne kommer i kølvandet på sagen om Amanda Todd, der efter årevis af intens mobning og udnyttelse tog sit eget liv kort tid efter hun selv satte fokus på problemet ved at poste en video på YouTube, hvori hun fortalte om den intense mobning.

Sagen fik de canadiske skoler til at stramme massivt op på indsatsen mod mobning. På London's Wortley Village skolen oprettede man for nyligt et rapporterings system, hvor man anonymt kunne indberette mobning. Det var her, man blev opmærksom på en intens mobning af en elev på skolen, hvilket førte til otte anholdelser af teenagepiger. Det skriver Global News.

Det var ikke offeret selv, der indberettede mobningen, men derimod folk, der havde viden om det. Efter det kom frem i lyset, har man sat ind på at give offeret den nødvendige hjælp, mens pigerne er blevet suspenderet fra skolen. 

Læs også:

Få BT i 3 mdr. for 199 kr./md. Samlet pris 597 kr. – spar 752 kr.!

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her