Da den amerikanske freelancejournalist James Foley på video blev henrettet af terrorgruppen Islamisk Stat (IS), proklamerede gerningsmændene, at næste offer hed Steven Sotloff.

Det viste sig desværre at holde stik, da IS sent i går offentliggjorde en video, der viser drabet på den 31-årige amerikaner, som har været holdt som gidsel af terrorgruppen, siden han blev taget til fange i den syriske by Aleppo sidste sommer.

Fortsætter IS sit uhyggelige mønster, hedder næste offer David Haines, der er en britisk nødhjælpsarbejder, som blev kidnappet i 2013 ifølge britiske medier.

Det skriver den britiske avis, The Telegraph.

Ligesom Steven Sotloff optræder i videoen, der viser drabet på James Foley, på samme måde er det nu David Haines, som terrorgruppen truer med at slå ihjel i videoen, hvor Steven Sotloff bliver henrettet.

David Haines er ligesom de to andre - iført en orange fangedragt og ligger på knæ.

Samme procedure

Videoen af Steven Sotloff viser angiveligt på bestialsk vis, hvordan den amerikanske journalist før sin henrettelse bliver tvunget til at læse en erklæring op, der fordømmer USAs udenrigspolitik.

Akkurat det samme var tilfældet i videoen af James Foley, der blev offentliggjort den 19. august.

The Telegraph mener, at der ligger et klart budskab til den britiske premierminister David Cameron i mordvideoen, der viser drabet på Steven Sotloff. Dels truer IS nu med at slå en brite ihjel - David Haine - og samtidig proklamerer terrorgruppen, at man 'benytter enhver lejlighed til at advare de regeringer, der indgår denne onde alliance med Amerika mod IS til at bakke ud og lade vores folk alene'.

- Hvis det er bekræftet, er det et foragteligt og barbarisk mord. Mine tanker og bønner er med Steven Sotloff og hans familie og venner i aften, sagde David Cameron i aftes ifølge The Telegraph.

Samtidig proklamerede David Cameron, at den britiske regering vil fortsætte med at gøre alt for at beskytte det britiske folk og deres land mod 'barbariske terrorister'.

Det skønnes, at der i alt er 40-50 gidsler i Irak og Syrien, der kan risikere at lide samme skæbne som Steven Sotloff og James Foley.