19 dræbt ved flystyrt i Nepal

Alle 19 om bord omkom, da et lille propelfly få minutter efter take-off fra lufthavnen i Katmandu styrtede mod jorden og brød i brand.

Flyet, der ejes af selskabet Sita Air, var på vej mod Lukla i Mount Everest-området. Blandt passagerne på flyet var blandt andet syv briter, skriver flere medier.

Kun to minutter efter at flyet var lettet, meldte piloten om problemer til kontroltårnet, og han skulle angiveligt have forsøgt at vende om mod lufthavnen. Vejrforholdene var gode, og det er uvist, hvad er årsagen til styrtet.

Flyulykken er den sjette alvorlige i Nepal inden for de seneste to år. Vejret i bjergområdet og dårlige landingsforhold er som regel årsag til det relativt høje antal flyulykker i området, der er et af verdens mest besøgte for trekkere og bjergbestigere.

BNB


Få BT i 3 mdr. for 199 kr./md. Samlet pris 597 kr. – spar 752 kr.!

FÅ ET GODT TILBUD - tilmeld dig BT SHOP og spar 50% på oplevelser, rejser og meget mere.