B.T. anbefaler: Disse bøger skal du læse

Her er sommerens bedste krimier

Bøger

Se stort billede

Forrige knap1|2|3|4|5|6|7Næse knap

Jeg snupper lige en krimi! Sådan siger flere og flere af os. Uden at flove os. Krimierne rider på en bølge af succes. Og bliver bedre og bedre af det.

Tænk på vores Jusssi Adler-Olsen. Han har i år fået Boghandlernes gyldne Laurbær og topper bestsellerlisten med over 100.000 solgte eksemplarer af ’Journal 64’. Der er ikke længere noget underlødigt ved at læse krimier.

De tages så seriøst, at videnskabelige undersøgelser har analyseret, hvorfor de er så populære: Det er de, fordi de virker!

En spændende, velskrevet krimi får os til at slappe af. Det lyder selvmodsigende, at en bog, der får pulsen til at stige og de små hår på armene til at rejse sig, har den en virkning.

Læs også: Hemmeligheden bag thriller-kongens millionoverskud

Men kendsgerningen er, at netop fordi krimien er så spændende, suger den os ind i en fantasiverden, som får os til at glemme alt andet omkring os – derved slapper vi af. Og vi holder koncentrationen, fordi den rigtig gode krimi sørger for små mellemregninger, der hele tiden skaber tvivl: ’Nå, er det nu alligevel ikke ham? Hvem gjorde set så?’

Klik videre og se sommerens bedste krimier

Forrige knap1|2|3|4|5|6|7Næse knap

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: