Se hvem der er farlige her

De er farlige: Tandlægernes sorte liste

tandlæger

En tand for slemt: Der er nogle tandlægebesøg, man aldrig glemmer. B.T. fortæller dig, hvilke tandlæger, der har fået flest klager. (Foto: Colourbox) Se stort billede

Forrige knap1|2|3|4|5|6|7|8|9|10Næse knap

Rekordmange tandlæger kan være til fare for patienterne, men de borer bare videre. Se her, hvem de er.

Der er tandlæger, der gang på gang sjusker og laver så grove fejl, at patienternes tænder bliver ødelagt. Alligevel borer tandlægerne bare videre i patienternes tænder, for det er stort set umuligt at stoppe dem.

Lider du ikke i forvejen af tandlægeskræk, så er der stor risiko for, at du kommer til det, hvis du ender i tandlægestolen hos en af Danmarks værste bisser. Lige nu er fl ere tandlæger end aldrig før i skærpet tilsyn hos Sundhedsstyrelsen, hvilket betyder, at styrelsen holder øje med dem, fordi de kan udgøre en risiko for patientsikkerheden.

14 tandlæger er hængt ud med navn på listen over sundhedspersoner med kritisabel faglig adfærd, også kendt som gabestokken. De udgør dermed hele 42,4 pct. til trods for, at de kun udgør en meget lille andel af hele Danmarks sundhedspersonale.

Hos Tandlægeforeningen er et bud på den høje repræsentation af tandlæger, at patienterne har mulighed for at få penge retur.

- Der er nogle patienter, der er hurtigere til at klage, når der er mulighed for at få penge tilbage, end de ville have været, hvis det havde været en almindelig læge, siger Bjørn Haulrig, forhandlingsleder hos Tandlægeforeningen. Han synes, der skal gribes ind, før tandlægerne kommer i gabestokken.
40 pct utilfredse

- Jeg ville være langt mere interesseret i, at man tog fat i tandlægerne noget før. Så kunne man måske lave en mentorordning og få rettet op på deres fejl, siger Bjørn Haulrig til B.T.

En undersøgelse fra Forbrugerrådet viser, at mere end 40 pct. af tandlægekunderne har været utilfredse med deres tandlægens arbejde. Men selv om fl ere tandlæger har et hav af klager bag sig, er det aldrig sket, at en tandlæge har fået frataget sin autorisation.

Patientforeningen Danmark mener, at Sundhedsstyrelsen mere effektivt skal gribe ind over for de brodne kar blandt tandlægerne.

- Der er for stor tolerance over for tandlægerne. Der er muligt at indskrænke deres autorisation, så der er nogle områder, de ikke må beskæftige sig med. Det synes vi, skal bruges mere, siger formanden for Patientforeningen Danmark, Karsten Skawbo-Jensen, og fortsætter:

- Det kan være slemt nok at blive fejlbehandlet, men folk bliver også ramt på pengepungen, når de skal betale for, at en anden tandlæge skal rette op på den førstes fejl, siger Karsten Skawbo-Jensen.
Forrige knap1|2|3|4|5|6|7|8|9|10Næse knap

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: