På Skejby Sygehus tilbyder kræftlægerne nemlig nu den særlige frysebehandling, der indebærer, at kræftknuderne fryses væk.
Den er den samme behandling, som kinesiske læger lige nu scorer hundreder af millioner kr. på at give udenlandske patienter, deriblandt et stigende antal danskere.
- I hvert fald en del af de kræftsyge - dem med nyrekræft og prostatakræft - spilder de mange penge ved at rejse til Kina. De kan uden større problemer få behandlingen her i Århus, siger ledende overlæge på urinvejskirurgisk afdeling på Århus Universitetshospital i Skejby, Truls E. Bjerklund Johansen.
- Vi har nu behandlet et stort antal patienter med kræft i nyre og prostata og har rigtig gode erfaringer. Der er tale om en meget effektiv behandling. Ved prostatakræft er det nu det første, naturlige valg - som alternativ til almindelig operation og strålebehandling. Frysebehandlingen dræber flere af kræftsvulsterne end f.eks. behandlingen, hvor man brænder svulsterne.
I Kina er cryoablation eller cryokirurgi, som det kaldes i lægesproget, også den vigtigste behandling af en lang række kræftformer. En række danskere har valgt at betale 150.000 kr. eller mere for at få behandlingen her.
Behandlingen indebærer, at kirurgen kan behandle det syge område meget præcist i modsætning til radikal behandling, hvor et helt organ behandles og måske helt fjernes. Den »fokuserede« behandling medfører færre bivirkninger end ved radikal operation af prostata, hvor ca. 85 pct. af patienterne får dårligere erektion - eller helt mister evnen, og ti pct. bliver inkontinente.
Indgrebet i Århus gennemføres ambulant. To tynde nåle stikkes ind i svulsten, og nålene køles derefter ned til minus 70 grader. Frysningen tager to gange ti minutter, og efter indgrebet kan patienten rejse sig og tage hjem.
- Vi ser gerne, at flere får kendskab til vores behandling her i Århus og evt. sparer Kina-turen. Op imod 20 pct. af patienterne kommer allerede nu fra andre dele af landet, og ventetiden er begrænset til ca. fire uger.
På længere sigt vil danske læger sandsynligvis bruge teknikken på endnu flere former for kræft.






















