Det er høj sæson for den årlige influenza vaccination. Men der er måske god grund til at tænke sig om en ekstra gang, inden lægens nål rammer sit mål.
En af de mest brugte vacciner, Fluarix, er nemlig stort set fjernet fra lægens bord i Finland.
Her har forskerne konstateret, at midlet - i lighed med svine-influenza produktet Pandemrix - kan have en yderst uheldig bivirkning: Narkolepsi.
Narkolepsi er ifølge netdoktor.dk en sjælden sygdom, hvor man pludselig får en uimodståelig trang til at sove.
- Folk kan falde i søvn midt i en samtale eller anden aktivitet. Udover søvntrangen er narkolopsi kendt for anfald, hvor alle muskler slappes, så man pludselig kan falde sammen, skriver de på deres hjemmeside.
Derfor er midlet indtil videre forbudt i Finland, og vil være det, indtil forskerne er nået frem til en helt klar konklusion.
Men de danske myndigheder mener, at bekymringen er en storm i et glas vand.
- Sundhedsstyrelsen vurderer fortsat, at de positive effekter ved vaccinen opvejer risikoen for meget sjældne bivirkninger. Denne vurdering er i overensstemmelse med norske og svenske myndigheders vurdering, står der på lægemiddelstyrelsens hjemmeside.



