Danske forskere advarer

Din juice kan give dig kræft

frugtjuice

Danske forskere har fundet ud af, at adskillige frugtdrikke indeholder store mængder af giftstoffet antimon (Foto: Martin Sylvest) Se stort billede

Millioner af europæiske børn kan være i farezonen, efter at danske forskere har påvist store mængder af antimon i frugtjuice - et giftigt stof, der før er blevet sat i forbindelse med kræft.

Danske forskere fra Københavns Universitet har testet en lang række juiceprodukter, og resultatet vækker bekymring.

Specielt i plastflasker med røde frugtdrikke var koncentrationen af det giftige stof antimon 2,5 gange højere, end hvad der betragtes som acceptabelt i drikkevand ifølge EU's retningslinjer. I nogle tilfælde var det helt op til ti gange så højt.

Claus Hansen, der er Ph.D-studerende ved Institut for Farmakologi ved Københavns Universitet, og som har været med til lave undersøgelsen, er bekymret.

- Koncentrationen af antimon i de produkter, som vi har testet, overskred det anbefalede niveau for drikkevand, men der er ikke på samme måde regler for fødevarer, så ingen love er blevet brudt. Men vi kan ikke vide med sikkerhed, at det høje niveau af antimon er ufarligt, siger Hansen til Daily Mail.
.
Antimon kan ifølge tidligere undersøgelser forårsage kræft, samt hjerte- og lungeproblemer, hvorfor Claus Hansen anbefaler, at der foretages yderligere undersøgelser så hurtigt som muligt.

- Det er en god idé at foretage yderligere forskning, så vi kan få et
bedre indtryk af, hvilke grænser der skal være for mængden af antimon i
frugtdrinks, siger Claus Hansen.

Har undersøgt populære frugtdrinks

Forskerne har kigget på 42 forskellige røde frugtdrikke fra henholdsvis
Danmark, Skotland og Grækenland. I juicen fra blandt andet jordbær,
solbær, hindbær og kirsebær var koncentrationen af antimon 17 gange
højere end ved tidligere studier. Men der skal dog relativt store mængder til, før man er i farezonen.

- Man skal drikke en del solbærjuice for at komme over den anbefalede
maxdosis, hvilket er grunden til, at der ikke i dag er nogle grænser
for antimon i drikkevand eller læskedrikke. Men vi kan ikke være sikker
på, at den mængde vi fandt ikke er skadelig, siger Hansen.

De danske forskere spekulerer i, at de store mængder af antimon i
juiceprodukterne kan skyldes citronsyren fra frugterne, der fremskynder
udvaskningen af antimon fra plastflaskerne.

Forskerne har ikke offentliggjort, hvilke mærker det drejer sig om, men der skulle være tale om 16 af børnenes foretrukne frugtdrinks med solbær og jordbær.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: