Slankepillen

Amerikanerne dropper alli

FÆRDIG Amerikanerne dropper alli - 1

Se stort billede

Først strøm­mede millioner til apo­tek­erne - nu er salget dalet.

Alt er som bekendt større i USA. Over halvdelen af amerikanerne er overvægtige, og slankepillen var i første omgang som sendt fra himlen.

Men alting har også en ende omend en bred en af slagsen. Da slankepillen Alli kom på det amerikanske marked, stod amerikanerne i kø for at få fingre i slankemiraklet. Den første måned alene blev der brugt 32 millioner dollar på slankedrømme. Pillen blev diskuteret og omtalt over hele landet.

Solgte til tynde piger
Men allerede året efter var salget dalet væsentligt. Pillen er nu kendt - ikke for sine fantastiske slankeresultater, men for de ildelugtende og somme tider overraskende bivirkninger. Det skriver Daily News.

England fik præsenteret Alli omtrent på samme tid som Danmark, og apotekerne rustede sig grundigt til salget. Over 6.000 farmaceuter blev sendt på kursus i at rådgive kunderne og udregne deres BMI.

Nogle apoteker ville endda forsøge sig med at måle og veje kunderne, så de var sikre på, at de solgte pillerne til de rigtige. Alli bør nemlig ikke tages af folk med et BMI på under 28. Trods de grundige forberedelser kunne The Sunday Telegraph afsløre, at fire ud af ti apoteker med glæde solgte pillerne til piger med et BMI på under 19.

Det fik flere eksperter til at frygte for flere tilfælde af spisefortyrrelser.

Effekten af slankepillen er også blevet stærkt kritiseret. Læge Mark Porter skriver i Sunday Times, at vægttabet er absolut begrænset og i øvrigt midlertidigt. Flere læger melder om forsøgspersoner, der har taget alle de tabte kilo på igen. Han er desuden betænkelig ved, at overvægt og fedme bliver gjort til en sygdom, når man begynder at tage piller.

- Når fedme bliver en »lidelse«, skubber man lettere ansvaret fra sig - og så bliver det unægteligt endnu sværere at tabe sig, skriver Mark Porter i avisen.

Alli er nu til salg i 27 EU-lande.

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: