39-årig fynbo døde af kræft fra donor-organer
Organerne fra en donor med en meget sjælden kræftsygdom har gjort, at tre patienter, der har fået transplantationer, er døde af sygdommen.
Organerne fra en donor med en meget sjælden kræftsygdom har gjort, at tre patienter, der har fået transplantationer, er døde af sygdommen.
Fem patienter har fået transplanteret organer fra en kræftsyg donor, og nu er tre af patienterne døde som følge af aggressiv kræft, skriver Fyens Stiftstidende.
En 39-årig mand fra Nordfyn mistede for en uge siden livet efter at have haft en nyre fra den kræftsyge donor i kroppen i få måneder, og i november var det en patient i hovedstadsområdet, der døde med en lunge og en lever fra donoren. Kræftsygdommen var uopdaget og uhyre sjælden, og den sad i blodkarrene. Mindre end en håndfuld danskere bliver årligt ramt af netop den form for kræft.
Endnu en dansk nyrepatient og en svensk hjertepatient med organer fra donoren bliver behandlet i øjeblikket for at finde ud af, om det kan forhindres, at kræften spreder sig.
Transplantationen til den afdøde nordfynbo skete på Odense Universitetshospital (OUH), men på det tidspunkt var man ifølge ledende overlæge på nyremedicinsk afdeling, Hans Dieperink, ikke klar over, at organer bar på den dødelige sygdom. Først da den havde krævet første dødsoffer, og endnu en patient var syg, fandt de frem til sygdommen.
Det tog flere ekstraordinære scanninger at finde kræften hos nordfynboen, som endte med at få fjernet nyren. Desværre var det for sent, for sygdommen havde spredt sig i et hastigt tempo, og lidt over en måned efter, at sygdommen var blevet opdaget, døde manden.