Efter kun to måneder i Brøndby og blot 21 spilleminutter er Jonas Borring på vej væk fra klubben. Det erfarer BT.
Det skulle have været en ny start for Jonas Borring, en ny begyndelse på tilværelsen, da han i april skrev under på en to-årig kontrakt med Brøndby. Men på kort tiden er virkeligheden blevet en helt anden for den 31-årige fynbo.
Borring blev løst af sin kontrakt hos Randers efter hektiske omstændigheder i foråret, hvor holdkammerat Christian Keller bag Borrings ryg havde været sammen med Borring eks-kone.
Situationen i truppen var uholdbar, tilliden var væk og i sidste ende var det Borring, der til stor medieopsigt og undren i fodboldmiljøet var den første til at forlade Randers. Senere hen blev Keller også løst af sin kontrakt.
Derfor stod Borrings tidligere chef fra tiden i OB, nuværende sportsdirektør i Brøndby, Troels Bech, klar med en kontrakt på Vestegnen. En ny start efter en hård periode for Borring.
BT kan dog nu fortælle, at Borring allerede nu er på vej væk fra klubben grundet en sportslig uholdbar situation, hvor kantspilleren ikke har udsigt til meget spilletid. Indtil videre har han kun spillet 21 minutter i Brøndbys Europa League-opgør mod islandske Valur.
»Jeg er først lige kommet til klubben, så jeg skal først have snakket med bestyrelsesformanden om, hvilken retning vi skal gå i, når det kommer til spillerindkøb. Men hvis vi bliver enige om det, vil det helt sikkert være en type spiller, vi vil kigge på,« siger Todd til BT.
Og netop OB udviste ifølge BTs oplysninger konkret interesse for Borring, da han i foråret blev løst fra sin kontrakt i Randers. Derfor kan man spekulere i, at de igen er opmærksomme på Borrings situation i Brøndby. Sportsdirektør Jesper Hansen hos fynboerne er dog fåmælt.
