Farlige flåt-sygdomme

Skovflåten kan overføre sygdomme til hunde - og mennesker - som borreliose, TBE (Tick Borne Encephalitis) og anaplasmose (tidl. kaldet ehrlichiose).
· Hunde, der bliver bidt af flåter inficeret med borreliosebakterier, kan få sygdommen borreliose. Langt de fleste infektioner er uden symptomer. Et skøn anslår, at op mod 15-20 procent af danske hunde har antistoffer imod borreliose, som tegn på, at de på et eller andet tidspunkt har haft smitten. Borreliose hos hunde kan heldigvis behandles effektivt med antibiotika.
· TBE - også kaldet centraleuropæisk hjernebetændelse - er generelt mere alvorlig. Det hævdes via en undersøgelse af 125 hunde fra hele landet foretaget i 2005-2006, som viste, at 4,8 procent havde antistof mod TBE. Bornholm havde den højeste forekomst med ca. 31 procent. Efter sigende får halvdelen af de smittede hunde ingen symptomer, men synlige tegn på sygdommen kan ses efter en inkubationstid på fem til ni dage. Hunden får da typisk høj feber, bliver apatisk, spiser ikke og kan få neurologiske symptomer. De fleste bliver gradvis raskere i løbet af en til tre uger. Dyr, der får hjernebetændelse, dør ofte inden for en uge efter de første symptomer. Der findes ingen antibiotika til behandling af infektionen.
· Anaplasmose (tidl. ehrlichiose) er vidt udbredt i det meste af verden, men er især almindelig hos hunde i tropiske og subtropiske områder. Hunde bliver ofte inficeret, men de fleste er symptomfrie. Hvis hunden bliver syg, kan symptomerne være meget varierende og er f.eks. nedstemthed, vægttab, træthed, feber, appetitløshed, ledsmerter, øget tørst, brækning og luftvejssymptomer. I få tilfælde ses blødning på slimhinderne og evt. næseblod og øjenproblemer. I en undersøgelse af 56 jagthunde i Vendsyssel i 1997 fandt man tre hunde med antistof. Infektionsgraden er antagelig generelt højere i Danmark. Sygdommen kan behandles med antibiotika.
Læs meget mere om 'sommerens plager' i det store tema i Vi med Hund nr. 5/2009, som er på gaden den 30. april 2009.
Læs også:
Beskyt din hund mod skovens farligste dyr
Få den BEDSTE ferie med hunden




