Din hund får dig til at bevæge dig

Forskere afslører
Hvis er på udkig efter det sidste skrig indenfor træningsudstyr til hjemmet, bør du måske i stedet overveje noget med fire ben og en logrende hale.
Adskillige studier viser nu, at hunde har en meget stor evne til at motivere folk til at bevæge sig. Ikke bare er hundeejere mere tilbøjelige til at gå jævnlige ture, ny research viser også, at hundeejere overordnet set er mere aktive end folk, som ikke har hund. Det skriver The New York Times.
Én undersøgelse viste endog, at ældre mennesker er bedre til at komme ud at gå, hvis kompagnonen er en hund og ikke et menneske.
- Man har brug for at bevæge sig, og det har ens hund også, understreger Rebecca Johnson, direktør for det research center, som har specialiseret sig i netop forholdet mellem mennesker og dyr.
I sidste uge kunne forskere fra Michigan University afsløre, at næsten halvdelen af alle hundeejere motionerer gennemsnitligt 30 minutter om dagen mindst fem dage om ugen. Til sammenligning får kun en tredjedel af alle folk uden hund samme motionsmængde.
Forskerne har undersøgt motionsvanerne hos 5.900 mennesker i staten Michigan, heriblandt 2170 hundeejere. Undersøgelsen kunne afsløre, at omkring to tredjedele af hundeejerne tager deres hunde ud på jævnlige gåture på mindst 10 minutter.
Ulig andre undersøgelser om hundeejerskab og hundeluftning, lagde denne også vægt på andre former for motion for på den måde at få svar på det spørgsmål, mange af forskerne stiller sig. Tilføjer hundeluftning signifikant mere motion til din hverdag, eller er det simpelthen bare en erstatning for motion, du alligevel ville have lavet på andre måder?
Svarene var opmuntrende, kunne professor Reeves fra Michigan University fortælle. Hundelufterne besad højere niveauer af både moderat og hård fysisk aktivitet end de andre medvirkende, og de var mere tilbøjelige til at deltage i andre fritidsaktiviteter som sportsudøvelse og havearbejde. Generelt bevæger hundeejere sig omkring 30 minutter mere om ugen end folk uden hund.
Professor Reeves, der selv ejer to labradorblandinger, er ikke overrasket over resultatet:
- Der er også klart motion hjemme hos mig, som kun udføres på grund af hundene. De kræver, at vi tager dem ud på en tur klokken 22 hver aften, også selvom det nok er den sidste ting på det tidspunkt af dagen, man faktisk har lyst til. Men de lader dig jo ikke være i fred, indtil de har været ude en tur.
Det at eje en hund garanterer dog ikke fysisk aktivitet. Nogle hundeejere i undersøgelsen lufter ikke deres hund, og nogle af dem bevæger sig mindre end andre folk med hund og også mindre end dem uden hund.
- Men det motiverer helt sikkert folk til at bevæge sig mere, at der står en bedende hund, som vil ud at gå. Det er jo kun godt, at de firbenede får os ud i den friske luft, slutter professoren.





