Ny forskning viser nemlig, at alkohol er langt farligere, end vi hidtil har troet. Alkohol er blandt andet skyld i kræft, blodpropper og hjerte-kar-sygdomme i et omfang, lægerne ikke tidligere har været opmærksomme på.
De nye grænser følges af syv udmeldinger om alkohol. De slår blandt andet fast, at alkohol skader alle kroppens organer. At du ikke skal drikke, fordi du tror, det er sundt. Og at ældre skal være særligt tilbageholdende med alkohol.
Hvad synes du om, at Sundhedsstyrelsen nu anbefaler højst 7 genstande om ugen til kvinder og 14 til mænd?
Er sundhedshysteriet ved at gå over gevind eller er det godt, hvis vi kan få ændret den danske druk-kultur?
Scroll ned og deltag i debatten





















Hvad med alle de normale, der drikker?
Af: Anna, Tirsdag den 3. januar 2012, 22:06
Hvor går grænsen, når man kan føle sig normal over grænsen?
..
Af: Maria, Tirsdag den 5. oktober 2010, 18:11
14 genstande er slet heller ikke nok til piger når der skal festes i weekenderne.
weekenden
Af: dennis, Tirsdag den 5. oktober 2010, 10:37
jeg drikker generelt ikke i hverdagene. dog må jeg sige at man som ung mand IKKE kan nøjes med 14 genstande hvis man skal i byen i weekenden... og hvis det er både fredag og lørdag, snakker vi mere 40-50 genstande.
og ja, jeg skal drikke for at have det sjovt i byen..
Sørgligt
Af: Anna, Fredag den 3. september 2010, 23:55
Det er faktisk sørgligt at se hvordan folk reagerer på SST anbefalinger som de er nået frem til via videnskab og undersøgelser i hoved og røv. Og det undrer mig også at høre folk sige at det rager ikke andre hvor meget de drikker!?!
Det gør det faktisk. Stor del af alle hospitalindlæggelser i DKer grundet alkoholindtagelser (og rygning) og I kan tro det er dyrt... og det er os alle sammen der betaler i sidste ende. Samt at for meget forbrug vedrører også de nærmeste oftest i negativ retning! Danskere skal til at vågne op... det er 2010 i dag men ikke 1980!!!
Hvor svært kan det være????
Af: Mette, Onsdag den 1. september 2010, 15:20
Det er en ANBEFALING ikke et forbud. Er det virlig så svært at forstå???
Lørdag er festdag
Af: Stig, Onsdag den 1. september 2010, 15:04
Jeg drikker seks genstande om lørdagen, og hvis det er for mange, er det bare ærgerligt.
14 genstande? Ja, om dagen
Af: erik haaest, Onsdag den 1. september 2010, 15:00
Hvad i alverden rager det andre, hvad, hvorfor og hvor meget Jeppe drikker, så længe han selv betaler?
Selvfølgelig kan jeg da klare mig med 14 genstande om dagen - på hverdage. Men ikke på festdage. Og hos mig er hverdag en festdag.
Erik Haaest
Af: Birgit Viola Albrechtsen, Onsdag den 1. september 2010, 15:24
tror du har en problem, hvis du kan klare dig med 14 genstande om dagen i hverdage og flere om dagen i weekenden.
Sundhed
Af: TB, Onsdag den 1. september 2010, 14:50
Sundhedsstyrelsen opfører sig som de var politikere der skulle på valg. Eller de er smådumme eller naive.
De unge drikker en periode i deres liv det har de unge altid gjort i de 50 år jeg husker tilbage ( Bare en periode. ) - nogle bliver afhængige af stoffer eller alkohol.. Jeg må formode resten af befolkningen lever og har styr på hvornår de nyder et glas vin eller andet og det skal ingen blande sig i .
Det ville klæde Sundhedsstyrelsen om de begyndte at arbejde lidt for at redde de unge der begynder med stoffer i 10-12 års alderen, For der er nemlig ingen tilbud til de unger før de er 18 år og så er det forsent...De burde gøre noget for den gruppe unger.
Nøjes med???
Af: fri hastighed, Onsdag den 1. september 2010, 14:38
Sygt hvis man virkelig indtager dette om ugen..
Nu må de stoppe
Af: Jorn T L S Kristensen, Onsdag den 1. september 2010, 14:25
Jeg drikker og spiser hvad jeg vil. Det er der ikke nogle der skal bestemme. Det gør jeg selv.
Det er da helt ok Jorn
Af: Birgit Viola Albrechtsen, Onsdag den 1. september 2010, 15:26
Når du så får sygdomme i forbindelse med din livsstil, må lægerne så også selv bestemme om de vil behandle dig?
Rødvin er dejligt sundt
Af: Uffe Toft, Onsdag den 1. september 2010, 19:38
Ups Jeg så nu at det var Jorn du svarede!
Derfor er der nu ingen der skal blande sig i hvad jeg nyder!
Rødvin er sundt
Af: Uffe Toft, Onsdag den 1. september 2010, 19:31
Kære fr. Albrechtsen, du læser mit indlæg som J...... der læser i B...... , jeg bliver netop ikke syg og skræntende fordi jeg drikker min sunde rødvin!
Jeg har indtaget dette kvantum i nok 20 år, og da jeg var 14 dage i IRAN, hvor det ikke kunne fåes, fik jeg ikke abstinenser!
Hvor svært kan det være!
Rødvin kan være sundt
Af: Uffe Toft, Onsdag den 1. september 2010, 14:19
I frankrig har man påvist at mænd i rødvinsdistrikter lever ca. 3-4 år længere i gennemsnit end mænd i andre dele af landet.
Der er bla. flavonoider i rødvin, det er en antioxidant der mindsker risikoen for hjerte-kar sygdomme og også menes at mindske kræftrisikoen, derfor drikker jeg ca. 1/2 flaske om dagen.
I øvrigt skal alle de reddede ikke bestemme hvad jeg indtager! det er min privatsag.
Send svenskermentaliteten tilbage til Mälardalen
Af: Olaf Rye, Onsdag den 1. september 2010, 13:52
Der er komplet nonsens at plædere for 14 genstande pr. uge når alle kan se det urimelige i påstanden om, at det skader sundheden at indtage mere end det.
Det er udtryk for en forgiftet svenskermentalitet, at bringe sådanne udsagn til torvs og måske et udtryk fór at vi har for mange uppsvenskere og andet skravl i det danske sundhedssystem.
Hvor kommer tallene fra ?
Af: Palle Larsen, Onsdag den 1. september 2010, 12:58
Hvem er det lige der finder disse tal?
For der bliver jo lavet om på dette og andre råd i tide og utide.
Derfor er det sgu svært at tage seriøst efterhånden.
Ingen genstande
Af: Cecilie, Onsdag den 1. september 2010, 12:33
I virkeligheden burde anbefalingen vel være '0 genstande for mænd og 0 genstande for kvinder', for det er ikke sundt at drikke. Heller ikke selvom man kun drikker en lille smule.
Det er lidt ligesom at spise kager og slik: Vi ved godt at det er usundt, men vi vil hellere leve livet lidt usundt, end ikke at leve det fuldt ud.
Personligt tænker jeg ikke over anbefalingerne, men over hvad jeg har lyst til. Det ender sjovt nok alligevel med at jeg i gennemsnit kommer under de 7 om ugen. Jeg forstår bare ikke hvorfor man trækker grænsen der, og ikke bare siger 'Hvis du gerne vil leve super-sundt, bør du ikke drikke alkohol. Punktum!'
Bare min holdning til det...
Genetik og genstandsgrænser
Af: Mogens Moos, Onsdag den 1. september 2010, 12:30
Danskerne bør være meget opmærkssom på, at der er ekstrem stor forskel på afhængighed, der er en arvelig, gentisk sygdom, og misbrug, der er en socialpsykologisk lidelse. 75 % af det danske alkoholproblem rammer de genetisk disponerede. Er en uhyggelig, barsk omgang for alle i familien. 10 % af danskerne er disponeret til afhængighed af alkohol.
Det er rystende, at de danske læger først her i 2010 har fundet ud af, hvor farligt alkohol er. Det har man vidst i udlandet i de sidste 40-50 år.
Lægerne har sovet lige så meget i timen som Sundhedssstyrelsen med deres lisvfarlige genstandsanbefalinger.
Danskerne VIL drikke. KOSTE hvad det vil. UANSET omkostningerne for dem selv og deres familier.
Intet problem
Af: Gitte, Onsdag den 1. september 2010, 12:28
for indtager slet ikke alkohol - da jeg heldigvis har lært både at løse mine problemer på anden måde end at drukne dem og også kan finde ud af at have det sjovt og hygge mig med andre uden... Så hvad er der så lige tilbage at bruge alkohol til? Især når jeg lever af at bruge min hjerne, og alkohol er opløsningsmiddel for hjernen - så er det da rigtig svært at se, hvad jeg alverden dog skulle med det...
Og forresten, så er et misbrug af alkohol aldrig kun den enkeltes problem - det bliver lynhurtigt også omgivelsernes problem :-(
En nation af alkoholikere
Af: Signe, Onsdag den 1. september 2010, 11:33
Sjovt som folk himler om om at ingen skal bestemme hvad de må drikke og at de lever fint med det dobbelt eller 4 dobbelte indtag af alkohol.. der er jo ingen der bestemmer, det er anbefalinger hvis man ikke ønsker at skade sin krop.. så i vælger jo selv om i vil følge dem eller ej..
Og Danamrk er desværre en nation af alkoholikere der ikke kan have det sjovt uden at der skal fyldes godt med alkohol på.. trist
Lige meget hvor svært i har ved at undvære jeres øl og sjusser så er det nu engang fakta at det ikke er sundt at indtage..
Og ja jeg kan sagtens "nøjes" med de anbefalede mængder og også med langt mindre..
Drikker jeg for meget?
Af: Carl Christian Randow, Onsdag den 1. september 2010, 11:14
Jeg tror ingenlunde på kontrol af andre mennesker i alkohol-spørgsmål. Til gengæld bliver jeg hver dag bekræftet i, at forebyggelse gør en kæmpe forskel. Fra mit eget arbejde i alkohol-klinikken alkohol-coach.dk ser jeg hver dag bekræftelser på, at rigtigt mange danskere véd godt selv, at de drikker for meget - og at de gerne vil gøre noget ved det. Men de mister typisk modet, når de konfronteres med krav om at sidde i gruppe terapi med fremmede mennesker og - IKKE MINDST - mere eller mindre udtalte krav om varig afholdenhed bagefter. Heldigvis findes der også individuelle forløb, der kan hjælpe folk på ret kurs INDEN et misbrug bliver til regulær afhængighed, og hvor mange faktisk kan gøre sig et berettiget håb om at lære at drikke kontrolleret bagefter. Du er velkommen til at se ind på siden, hvis du vil vide mere.
Kh
CC. Randow
HOLD NU!
Af: Simon Mortensen, Onsdag den 1. september 2010, 11:11
Jeg drikker 20 til 40 genstande om ugen og det gør mig glad, jeg vil vædde på at jeg lever længere end de fleste, som stresser over at skulle overholde alle de krav, som bliver sat op af sundhedsstyrelsen for at man kan leve "det sundeste liv"... spis mindre, motioner mere, husk ikke at drikke for meget alkohol, ikke kulhydrater, bla bla bla. og så finder man senere ud af at nogle af tingene, som man fraråder i det røde felt i dag, i morgen er kræftforebyggende.. amen HOLD NU! Brug den sunde fornuft og lyt til din krop så går det sku nok. fortsætter vi med at minimere belastningen vores krop udsættes for i hverdagen, lever vi jo i år 2050 i en bakteriefri beholder med begrænsninger for hvad vi må indtage af føde og drikkelse, for at vi ikke kradser af, pga. den skrøbelige krop vi får.
Ja jeg kan nøjes..
Af: Hans, Onsdag den 1. september 2010, 11:10
med 14 genstande eller langt mindre, og alle der påstår de ikke kan, bør måske tænke over om de mon ikke har et alkoholproblem.
Den menneskelige organisme er slet ikke beregnet til alkoholindtagelse. Overdrevet brug af alkolhol medfører mange problemer, skæve eksistenser og det går ikke kun ud over den der drikker. Alkoholmisbrug er meget smertefuldt for den nærmeste familie.
Sundhedsstyrelsens bommert
Af: Allan Malmros, Onsdag den 1. september 2010, 11:04
Det er jo almen kendt, at Sundhedsstyrelsen har lavet en gigantisk bommert da de introducere 14/21 grænsen for en del år siden efterhånden.
Sundhedsstyrelsen fulgte en vejledning lavede af engelske forskere til engelske standarder. Problemet er dog blot at en engelsk genstand ikke svarer til en dansk genstand - der er 50% mere alkohol i en dansk genstand.
Dette indså man, da man havde brugt enorme summer på at markedsføre disse retningslinier herhjemme, og derefter stod Sundhedsstyrelsen i et dilemma - hvis man kort efter at have kørt denne kampagne havde ændret tallene igen, ville meget få taget styrelsen seriøs. Derfor er der gået så lang tid som der er, før man turde bringe dette op igen.
Så Sundhedsstyrelsen snak om, at 14/21 er maksimum grænser, er vist mere et uctryk for at dække over egen dumhed. Det har aldrig været meningen, at tallene skulle være så høje.
PS: De danske mål bør fra den oprindelige undersøgelse altså være 21 / 1,5 = 14 genstande for mænd og 14 / 1,4 = 9,3 genstande for kvinder...
Jeg drikker hvad jeg har lyst til
Af: Kim, Onsdag den 1. september 2010, 11:03
Om jeg drikker 1 øl eller 10 om dagen kommer kun mig ved, alle de forbud og fis hører til i Iran. De laver det om hele tiden alligevel. Så siger de at man ikke bliver så gammel, men hvem siger jeg har lyst til at blive 90?? Vi er n alko nation Skål .
I skal ikke blande jer.
Af: Bent Johansen, Onsdag den 1. september 2010, 10:53
Har vi danskere ikke snart fået nok af det forbuds-danmark, der er ved at opbygges?! Det kommer ingen ved, hvad jeg drikker - lige som det heller ikke kommer nogen ved, om jeg ryger! Mit helbred er min egen sag! Betaler jeg måske ikke skat lige som alle andre!? Vi skal have det frie og tolerante Danmark tilbage!
din egen sag :)
Af: Signe Olesen, Lørdag den 4. september 2010, 00:04
det er selvfølgelig din egen sag... men så synes jeg heller ikke at du skal opsøge hjælp til sundhedssystemet hvis du får følgesygdomme pga af dette... fordi så er det ikke længere din egen sag! Så er det bl.a. mig som skal betale for dine problemer!