Roskilde Kommune har indgået en historisk aftale med Roskilde Bordtennisklub, der satser på europæisk succes med Michael Maze og Finn Tugwell. Nu sættes der spørgsmålstegn ved lovligheden af kontrakten.
Det er lektor i formueret, Karsten Naundrup Olesen, Syddansk Universitet, som med udgangspunkt i, at kommuner ikke må yde støtte til enkeltvirksomheder tvivler på, at Roskilde er på lovlig grund.
Kommunen har bevilget ca. tre mio. kr. over tre år til domkirkebyens ambitiøse Champions League-projekt, bygget op omkring Danmarks EM-guldhold fra 2005.
- Hvis ikke kommunen har hjemmel til det, den har gjort, kan den ikke fastholde kontrakten. Så bliver den ophævet, og klubben får ikke sine penge, siger han til Dagbladet Roskilde.
Kommunaldirektør Henrik Kolind tager udtalelsen fra lektoren med knusende ro.
- Vi har brugt den førende ekspertise og gjort vores hjemmearbejde, siger han til B.T. og henviser til rådgivningen fra Team Danmarks samarbejdspartner, Ret&Råd.
Team Danmarks direktør, Michael Andersen, siger til B.T.:
- Ifølge Lov om Eliteidræt fra april 2004 har en kommune mulighed for at støtte både hold og individuelle idrætsudøvere økonomisk. Roskildes aftale er i skønneste orden.
Roskilde Kommune vil mandag udsende en pressemeddelelse, hvor man redegør for kontrakternes lovlighed.
Kommunaldirektør Henrik Kolind pointerer over for B.T., at der ikke er tale om en markedsføringsaftale i traditionel forstand. De professionelle stjerner bruges som rollemodeller. De bliver lokomotiver for sporten i Roskilde og led i kommunens sundheds- og idrætsprofil. Projektet blev i øvrigt stemt igennem i byrådet med stemmerne 27-4.
- Vi har allerede fået 75 nye medlemmer siden nyheden om Michael Mazes tilgang, oplyser den spillende direktør, Allan Bentsen.
Michael Maze er i øjeblikket med VM-holdet i Guangzhou i Kina, hvor Danmark søndag møder Singapore i VM-åbningskampen.
- Du kan få hvem som helst til at udtale sig om hvad som helst. Det giver mig ikke søvnløse nætter, lyder hans kommentar.






















