DR udnytter licensen til fulde

Sender 150 til Roskilde Festival

Roskilde

Der møder omkring 100.000 mennesker op til Roskilde Festival hvert år. Det gør begivenheden så vigtig, at DR finder det rimeligt at sende 150 medarbejdere for at dække den. Andre mener, at der er tale om en skjult personalefest. (Foto: Torben Christensen) Se stort billede

150 medarbejdere skal dække festivalen. Ledelsen holder prisen hemmelig.

Danmarks Radios dækning af årets Roskilde Festival har mest af alt karakter af en licensbetalt personalefest med fri fadøl og kindkys til kendte.

Det mener flere fremtrædende mediepersoner, som nu i skarpe toner kritiserer det statsejede medie for at kaste unødvendigt mange penge i mudderet på dyrskuepladsen.

I en tid med historisk pressede budgetter afsætter DR i alt 150 mand til at dække de fire dages musik og druk fra en specialopført mini DR-by med egne koncerter og fadøl kun for de ansatte. Prisen holdes hemmelig for alle andre end ledelsen. Ifølge fagbladet Journalisten gør det Roskilde Festival til den begivenhed, der per dag dækkes mest intenst af DR. Langt foran eksempelvis folketingsvalg.

Mærkelig prioritering

-Man er nødt til at spørge sig selv, om proportionerne er i orden, når en festival bliver prioriteret som den vigtigste begivenhed i verden. Jeg synes, det virker meget voldsomt at bruge så mange licenspenge på sådan en begivenhed, når man samtidig siger, at man knap nok har kræfter til at dække en EU-valgkamp, der faktisk er vigtig for samfundet, siger Jakob Elkjær, der er redaktør for fagbladet journalisten.

Flere andre medieledere, som B.T. har talt med, mener, at DR bruger Roskilde Festival som et uofficielt personalegode for medarbejderne, der vil gå gennem ild og vand for et festivalarmbånd med adgang til VIP-områder og gratis branderter.

At det skulle være tilfældet, afvises dog af DRs chefredaktør for musik, Ole Mølgaard.

Passer til arrangementet

-Vores tilstedeværelse passer flot til arrangementet. Man skal huske, at det er den største musikalske kulturelle begivenhed i Danmark. 180 band og 100.000 mennesker mødes, og det er både interessant musikalsk, kulturelt og nyhedsmæssigt. Derfor er der mange redaktioner, der dækker festivalen med meget forskellige øjne, siger han.

Redaktør Jakob Elkjær fastholder dog sin kritik. Han mener, at DR-ledelsen mangler selvindsigt.

Også på Christiansborg vækker den massive tilstedeværelse i Roskilde kritik. Den konservative medieordfører Henriette Kjær mener, at DR satser for ensidigt.

- Det lyder som en mærkelig prioritering, siger hun.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: