Mary fik den glade nyhed af den stolte far

Mary fik den glade nyhed af den stolte far - 1

Kronprinsesse Mary til arrangementet 'Kunsten at redde en mor'. Til venstre udviklingsminister Ulla Tørnæs. (Foto: Klavs Bo Christensen) Se stort billede

Kronprinsessen fik den glade nyhed om en lille, ny prins af den stolte far.

Kronprinsesse Mary har endnu ikke haft mulighed for at besøge den lille nye prins og de glade forældre på Riget.

For selv om det er en stor dag for kongefamilien, bliver de allerede aftalte arrangementer ikke aflyst, og man kunne da også se en smilende og smuk Kronprinsesse ankomme til Statens Museum for Kunst mandag eftermiddag.

Her deltog hun i en event om den tredje verden, hvor 1440 fattige kvinder hver dag dør i barselssengen. Et lidt pudsigt sammentræf set i lys af mandag morgens lykkelige begivenhed i familien.

- Tusinde tak, sagde Kronprinsesse Mary til lykønskningerne om den nye nevø.

Hun kunne samtidigt afsløre, at det var Prins Joachim, som havde været den glade budbringer.

- Jeg fik nyheden af min svoger, fortalte Kronprinsessen, inden hun fik overrakt blomster af to små spændte piger.

Herefter nød hun et glas vand under Caroline Hendersons optræden, inden arrangementet blandt andet fortsatte med en tale af udviklingsminister Ulla Tørnæs.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Sundhed
Se om dine p-piller hører til de farligste

Se om dine p-piller hører til de farligste

26/07 15 kr
Mad og vin
Magtskifte i vinens verden

Magtskifte i vinens verden

04/02 5 kr
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: